Yazılım

FaceID’ye MediaTek Rakip Oluyor

MediaTek FaceID kadar güvenliği ve daha ucuz bir yüz tanıma teknolojisi geliştirdi.

Yüz tanıma teknolojisini kullanan ilk akıllı telefon üreticisi Apple değildi. Ancak şimdiye Apple kadar da başarılı bir formatta sunan bir marka ortaya çıkmamıştı. Bu da Apple ı bu alanda en öne çıkaran noktalardan biri haline getirmişti.

Genel olarak  üreticiler cihazların ön kamerasına  ya da basit bir IR sensorü ile yüz tanıma sistemini cihazlara adapte ediyorlardı. Bu hem ucuz, hem de  çok kolay bir yöntemdi. Fakat Apple işi biraz daha karmaşık halde yaparak, TrueDepth ismini verdiği yeni bir teknoloji kullanıyordu. Bu teknoloji FaceID özelliğini güvenilir bir sistem haline getirirken maliyeti de arttırıyordu.

Çip sektörünün  önde gelen markalarından birisi olan MediaTek, en az Face ID kadar güvenli ve çok daha ucuz bir teknoloji geliştirdiğini duyurdu. Markanın  yetkilileri, bu teknolojide kullanılan IR sensörlerinin Himax tarafından üretildiğini açıkladılar. Ayrıca işin yazılım kısmı ise Vision Technology Face++ şirketi tarafından üstlenilmiş durumda.

MediaTek tarafından geliştirilen sistemin şuan  ne kadar verimli ya da güvenli olduğu konusunda kesin bir görüş bulunmamakta. Fakat Çinli üreticinin iddiaları doğruysa, Face ID benzeri bu sistemi 2019’da çıkacak olan orta segment modellerde görmemiz, pek de sürpriz olmayacak gibi.

Yazar Hakkında

Emre Gökbudak

Yorum yazın