Facebook Yazılım

Kodları Düzenleyecek Yapay Zeka

Yapay zeka sayesinde  yapılabilen işler bugünlerde  inanılmaz noktalara  ulaşmakta. Bugün Facebook un açıkladığı  SapFix projesi, kod yazan yazılımcılar için çok faydalı olacak .

SapFix hataları ve sistemdeki açıkları yakalayıp otomatik olarak düzeltecek

Facebook mühendisleri, hata ayıklama üzerinde harcanan zamanı ciddi oranda düşürecek olan proje hakkında detaylı açıklamalarda bulunda. SapFix, spesifik sorunları otomatik olarak tespit edip geliştiriciye çözüm sunuyor, bu sayede hata ayıklama üzerinde daha az vakit harcayarak yazılımınızı piyasaya çok daha hızlı şekilde sunma imkanınız oluşuyor

facebook sap fix.

Bu prroje, birçok cihazda kullanılmakta olan  Facebook’un android uygulaması üzerinde denendi ve aktif olarak kullanılmaya başlandı. Facebook uygulaması için daha stabil kodlar hazırlayan yazılım, bu yönde  dünyanın ilk yapay zeka kullanan otomatik hata ayıklayıcısı olma ünvanını elinde bulunduruyor.

Facebook, blog yazısında “Bu yazılımı yakın zamanda tüm dünya ile paylaşma düşüncesindeyiz. Yeni yazılımımızla hata ayıklama konusunda yeni bir çağ başlatacağız” dedi.

Peki SapFix nasıl çalışıyor?

Tespit ettiği bugları, daha önce hazırlanmış bug havuzunda karşılaştırıp, benzeri durumlarda diğer mühendislerin uygulamış olduğu çözümlere benzer yamalar oluşturuyor. Eğer daha önceden belirlenmiş çözümlerle sorunu çözemiyor olursa, yerine uygulayacağı çözümü sorunu çözene kadar projenize göre değiştirip tekrar tekrar deniyor.

Yazar Hakkında

Emre Gökbudak

Yorum yazın