Facebook Sosyal Medya Siteleri

Facebook’ta Videolu Yorum Dönemi Başladı!

Facebook Video Yorum

Facebook bugün itibariyle paylaşımların altına video ile yorum yapma özelliğini yayına aldı. Facebook video yorum ile kullanıcılar görsel ekleme alanına tıklayarak fotoğraf yerine video da ekleyebiliyor.

2004 yılında kurulan Facebook’ta fotoğraflı yorum yapma özelliği 2013 yılının haziran ayında gelmişti. Bundan 3 yıl sonra ise video ile yorum yapma özelliği eklenmiş oldu. Şimdiye kadar yaptığım denemelerde video kalitesinin düşürülerek yüklendiğini söyleyebilirim. Telefonda çözünürlüğü yüksek olan videlar Facebook’ta yayınlanırken boyutu sıkıştırılıyor, bu esnada da görüntü kalitesi düşüyor.

Markalar için Videolu Yarışma Dönemi Şimdi Başlıyor!

Markaların şimdiye kadar video yarışmaları için facebook uygulamaları kullanması gerekiyordu ya da bunun için Instagram ve YouTube gibi video odaklı çalışan mecraları kullanıyorlardı. Fakat diğer mecralarda yapılan bu yarışmalara da kitleler gene Facebook üzerinden yönlendiriliyordu.

Facebook videolu yorumların kullanıma açılması ile birlikte direkt Facebook üzerinden yapılacak Video Yorum yarışmalarında katılımın ve etkileşimin çok daha yüksek olacağını söyleyebiliriz. Facebook dışında bir mecraya yönlendirme olmayacağı için de CPC yerine gönderi etkileşimi reklamlarının kullanılmasıyla yarışmaları duyurmak için markaların harcadığı reklam maliyetleri de önemli ölçüde azalacaktır.

Yorumlarda Video Özelliğini Etkinleştirme!

Tüm kullanıcıların bireysel paylaşımlarında video yorum özelliği şu an aktif. Fakat sayfalarda videolu yorumların kullanılabilmesi için sayfa ayarlarından ziyaretçilerin fotoğraf ve video paylaşımına izin verilmesi gerekiyor. Sayfanızda daha önce fotoğraflı yorumlara izin verdiyseniz video yorumlar da otomatik olarak kullanılabilir durumda olacaktır.

Bu özelliği aktifleştirmek için sayfa ayarlarından “Ayarlar > Genel > Ziyaretçi Gönderileri” kısmında “Fotoğraf ve video gönderilerine izin ver” seçeneğinin işaretli olması gerekiyor.

facebook sayfası video yorum ayarları

 

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın