Teknoloji

Aile Bakanlığı’ndan Ücretsiz İnternet

Ücretsiz İnternet Bedava Wifi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gelir seviyesi düşük vatandaşlar için ücretsiz internet hizmeti sağlayacak. Ücretsiz internet için bakanlıkca 40 Milyon TL kaynak ayrıldı!

Amaç Çocukların İnternet Kafelerden Korunması

Gelir seviyesi düşük ailelere sağlanacak olan bedava internet hizmeti ile internet teknolojilerinden herkesin eşit bir şekilde yararlanmasının sağlanması ve özellikle yoksul çocuklarının rağbet ettiği internet kafelerin olumsuz ortamından korunması hedefleniyor.

Yoksul vatadaşların da internet erişimine kavuşması için yapılan bu desteğin çalışmalarına yaklaşık 1 yıl önce başlanmış ve Şubat 2016’da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’ndan bütçe ayrılmasına 3 bakanlığın ortak çalışmasıyla karar verilmişti. Proje Aile bakanlığının yanı sıra Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı,  Ulaştırma Bakanlığı ve BTK’nın müşterek çalışmalarıyla  hayata geçiriliyor.

Ücretsiz İnternet Başvurusu

Ücretsiz internetten yararlanmak için başvuru yapan ailelerin gelir düzeyine bakılarak karar verilecek ve aileler sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığı ile saptanacak.

Aile Koruması Aktif ve Kotalı İnternet Olacak

Sağlanan ücretsiz internet hizmetinde aile koruması aktif olacak ve belli bir harcama kotası bulunacak. Fakat şu anda kotaya dair herhangi bir bilgi verilmiyor.

Bedava internet hizmetinin 2016’ın sonuna yetişeceği belirtiliyor. 40 milyon liralık ödenek ayrılan projeden tahmini olarak 250-300 bin arası vatandaşın yararlanacağı düşünülüyor.

Ücretsiz İnternet Veren Ülkeler

Ülkemizde ücretsiz internet hizmeti konusunda yeni yeni adımlar atılmasının yanı sıra internetin uzun süredir bedava olduğu ülkeler bulunuyor. Bu konuda en öne çıkan ülke ise Finlandiya.

Finlandiya 2010 yılından bu yana vatandaşlarına ücretsiz internet sağlıyor. İnternet erişimi temel insan haklarından biri olarak görülüyor ve internet servis sağlayıcıların tüm vatandaşlara en az 1 Mbps hızında geniş bantlı internet erişimi sağlaması zorunluluğu var. Ülke nüfusunun %96’sının ise internet erişimi bulunuyor.

Avrupa Birliğinde İnternet ÜcretsizABD’deki milyarlarca dolarlık pazara rağmen 2015 yılından beri wifi noktaları ile ücretsiz internet yaygınlaştırılmaya çalışılıyor.

Avrupa birliğinde ise 5G’yi beklerken 2020 yılına kadar wifi noktaları aracılığı ile ücretsiz internet sağlamaya yönelik bir proje bulunuyor.

Türkiye’de Bazı Bölgesel Yönetimler  İnterneti Ücretsiz Sağlıyor

Aslında ülkemizde de uzun süredir açık alanlarda ücretsiz interneti sağlanıyor. Hemen hemen tüm belediyeler ilçe merkezleri ve toplu alanlarda vatandaşların kullanımına açık ücretsiz kayıt olarak kullanılabilen wifi hizmeti sunuyor. Fakat sağlanan bu wifi bağlantılarının kalitesi ve bağlanma noktasında sıkıntılar mevcut.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın