SEM

Adwords Konum Hedeflemesi – Gelişmiş Ayar

Adwords Konum Hedefleme Sadece belirli bir konumdaki kullanicilar

Adwords reklamları yayınlarken sadece belirli bir konumdaki kullanıcılara reklamınız gösterilsin istiyorsanız yaptığınız hedefleme tam olarak tutmamış olabilir.

Çünkü siz bir konum hedeflediğiniz zaman sadece o konumdaki kişiler değil o konumla ilgili arama yapan kişileri de otomatik olarak hedeflemiş sayılıyorsunuz. Örneğin İstanbul’da “ankara spor salonu” yazan bir kişiye sadece Ankara’daki kullanıcıların hedeflendiği bir reklam da gösteriliyor olacaktır.

Bunun önün geçmek için yer seçeneklerinde gelişmiş ayarları kullanarak ihtiyacınız olan seçeneği işaretlemelisiniz. Aynı şey hariç tutma için de geçerlidir.

Adwords Konum Hedefleme Sadece belirli bir konumdaki kullanicilar

 

Burada ilk seçeneği işaretlerseniz (Hedeflediğim yerde bulunan, bu yeri arayan veya bu yere ilgi gösteren kullanıcılar) reklamınız, hedeflediğiniz yerde fiziksel olarak bulunması ihtimali yüksek olan herkese gösterilebilir. Reklamınız ayrıca, hedeflediğiniz yere ilgi gösteren kullanıcılara da gösterilebilir. Kullanıcılar, gerçekleştirdikleri aramalarda kullandıkları terimler, İnternet’te görüntüledikleri içerik, yakın zamanda bir yerde bulunup bulunmadıkları veya başka yöntemler yoluyla ilgi gösterebilir.

İkinci şık seçili bırakılırsa (Hedeflediğim yerdeki kullanıcılar) reklamınız, hedeflediğiniz yerde fiziksel olarak bulunma olasılığı olan herhangi bir kullanıcıya, başka yerlerle ilgilense bile gösterilebilir.

Üçüncü şık işaretlenirse (Hedeflediğim yeri arayan veya bu yere ilgi gösteren kullanıcılar) reklamınız, hedeflediğiniz yere ilgi gösteren tüm kullanıcılara gösterilebilir. Kullanıcılar, gerçekleştirdikleri aramalarda kullandıkları terimler, İnternet’te görüntüledikleri içerik, yakın zamanda bir yerde bulunup bulunmadıkları veya başka yöntemler yoluyla ilgi gösterebilir.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

1 Yorum

Yorum yazın