Sosyal Medya Sosyal Medya Araçları Sosyal Medya Siteleri

Ticari Amaçlı Sosyal Medya Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken 5 Adım

Ticari Amaçlı Sosyal Medya kullanımı

Sosyal medyanın iletişimin ortaya çıkardığı en son interaktif araç olduğu konusunda kimsenin kuşkusu yok. Özellikle etkileşim ve paylaşıma dayalı oluşu en büyük etkenlerden biri. Günümüzde birçok kurum ve kuruluş halkla ilişkiler çalışmalarını bu alana taşıyarak daha fazla bilinirlik ve kazanç elde etme girişimi içerisinde. Bu alana yatırılan sermayenin ilerde halkla ilişkilerin yapılanmasında da büyük değişliklere neden olabileceği görülüyor. Yapılan harcamaların ne kadar etkili olacağı, üretilen içeriklerin kalitesi ve özgünlüğünün nasıl sağlanabileceği en önemli sorunsallardan birkaçı. Bu yazımda sorunsalların nasıl aşılacağına dair ipuçlarını bulacaksınız.

  1. Hedeflerinizi Doğru Belirleyin

Sosyal medya alanından kar elde edip markanızın değerini arttırmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey hedefinizi doğru belirlemektir. Amacınız sosyal medyada satış elde etmek, marka bilinirliğini arttırmak, real müşterilerinizi mutlu etmek gibi daha birçok neden olabilir. Bunlardan bir veya birkaçını hedeflemiş olabilirsiniz. Bu hedefler doğrultusunda içeriklerini oluşturmayı unutmayın. Her hedefin kendine özgü paylaşımları olması gerekmektedir.

  1. Rakiplerinizi Analiz Edin

Sosyal medyada özgün içerikler elde etmek için yapman gereken en temel şeylerden biri rakiplerinizi doğru analiz etmektir. Sizin yapacağınız bir paylaşım için rakip markaların paylaşımlarının görmek içerik planlamanızdaki doğru ve yanlışlıkları ortaya çıkaracaktır. Eğer bu alana yeni giriyorsanız ya da daha önce markanızla sosyal medya teması kurmadıysanız bu adım sizin için oldukça faydalı olacaktır.

  1. Sosyal Medya Araçlarına göre paylaşımlar yapın

Bir veya birkaç platformda paylaşımlar yapmak isteyebilirsiniz. Aynı içeriklerle tüm sosyal medya platformlarında kullanıcılarınızın karşısına çıkabilirsiniz ya da farklı içeriklerle her bir paylaşım sitesine özgü paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Bunun için kullandığınız sosyal medya sitesini doğru tanımanız ve iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekmektedir. Her sosyal medya platformunun üye ve takipçi sayısı, yaş ve cinsiyet ortalaması farklılık göstermektedir. Siz de markanızın hedef kitlesine uygun olarak hangi sosyal medya araçlarına yatırım yapmanız gerektiğine doğru karar vermelisiniz.

  1. Analiz ve Raporları Doğru Yorumlayın

İçeriklerinizin başarısını ölçmenin en kolay yollarından biri de birçok sosyal medya aracının sağladığı rapor ve istatistiklerdir. Yeni yapacağınız içerikler için referans oluşturması açısından bu rapor ve analizlerin doğru yorumlanması gerekmektedir. Uzun ve kısa dönemli analiz edilmesi gereken raporlar sizin başarınızın en somut göstergeleri olacaktır.

  1. Değişen özellikleri takip edin

Sosyal medya hızlı gelişen bir alan olduğu için her gün bir takım yeni özellikler sunmaktadır ya da bazı özelliklerini kaldırabilmektedir. Siz nasıl ki rakiplerinizle sosyal medya da rakip halindeyseniz, dijital alanda bu sosyal medya araçları da birbirleriyle rekabet halindedir. Onların bu rekabetinin sonucunda ortaya çıkan yeni özellikleri takip edip paylaşımlarınızı o yönde yapmak, bu alandaki hâkimiyetinizi güçlendirecektir.

Yazar Hakkında

Rıza Şeker

Yorum yazın