SEO

SSL Ocak 2017’den Sonra Zorunlu

chrome tarayıcılar SSL uyarısı

20Ocak 2017’den sonra Chrome web tarayıcısı SSL kullanmayan sitelerdeki form gönderilen ve şifre girilen sayfaları “Güvenli Değil” olarak işaretleyecek.

Google Search Console kullanıcılarına gelen uyarı e postalarında konu şu şekilde açıklanıyor:

Ocak 2017’den itibaren Chrome (sürüm 56 ve sonrası), şifrelerin veya kredi kartı ayrıntılarının toplandığı sayfaları, HTTPS üzerinden sunulmadığı takdirde Güvenli Değil” olarak işaretleyecektir.

Yeni uyarı, şifrelenmemiş HTTP protokolü üzerinden sunulan tüm sayfaların “Güvenli Değil” olarak işaretlenmesinin amaçlandığı uzun vadeli bir planın ilk aşamasıdır.

Bu sorunu düzeltmek için:

Hassas bilgileri toplamak için HTTPS sayfalarını kullanın

Sitenizi ziyaret eden Chrome kullanıcılarına “Güvenli Değil” bildiriminin gösterilmesini önlemek için şifre ve kredi kartı bilgilerinin toplandığı giriş alanlarını HTTPS protokolü kullanılarak sunulan sayfalara taşıyın.

SSL Sertifikası ve SEO’ya Etkisi

SSL sertifikası kullanmak SEO açısından önemli olduğu daha önce SEO konusunda araştırma yapan birçok kişi tarafından söylendi. Search Console’un bu son uyarısıyla da SSL sertifikasının SEO konusundaki önceliklendirmelerden biri haline geleceğini çıkartmamız yanlış olmayacaktır.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın