Makaleler Sosyal Medya

Sosyal Medya Ne Değildir?

Sosyal medya nedir sorusunu daha önce cevaplamıştım ama markaların sosyal medyaya yatırım yaparken  sosyal medyanın ne olduğu kadar ne olmadığını da öğrenmeleri oldukça önemlidir. Sosyal medyanın ne olmadığını iyi tespit edemeyen markalar bu alanda yaptıkları yatırımın önemli bir kısmını sokağa atmış olabilir.

Sosyal Medya Ne Değildir?

Sosyal medya kullanıcılar internete girdiğinde karşısına markanın reklamlarının çıkması değildir.
Sosyal medya sonuna kadar videoalarla dolu bir Youtube hesabı değildir.
Düzenli olarak özgün kaliteli içeriklerle güncellenmiş bir facebook hesabı bile sosyal medya değildir.
Ya da sürekli gündemi takip eden trendi yakalayan bir Twitter hesabı değildir sosyal medya.
Sosyal medya yüzlerce kaliteli resimden oluşmuş bir pinterest hesabı değildir.
Çok hoş görünen fotoğraflarla dolu bir instagram hesabı da sosyal medya değildir.
Güncel, faydalı ve kaliteli bir kurumsal blog hiç sosyal medya değildir.
Bunlar ve bunun gibi pek çok iyi şey sosyal medya değildir, bunlar olsa olsa birer medya içeriği olur.

Markanızın sosyal medyası, sıradan bir internet kullanıcısının markanızın reklamını ücretsiz olarak yapmasıdır. Youtube videlarınızı izleyip beğenmesi, yorum yapması, paylaşmasıdır. Facebook sayfanızı beğenip, gönderilerinizi takip ederek etkileşimde bulunması, Twitter’da sizden bahsetmesi, Pinterest’te yer alan listelerine sizin markanızın ürünlerini eklemesi, instagramda sizin ürününüzle çektiği bir fotoğraf paylaşması blogunda sizden bahsetmesidir.

Sosyal medya sizin internette ürettiğiniz içerikler değil, bunlardan etkilenen kişilerin üretikleridir. Sosyal medya terimindeki “sosyal” kavramı topluluğun üretim ve paylaşımını gerektirir.

İnsanlar sizin ürettiğiniz içeriklerden etkilenmeli ve buna karşı bir tepki (olumlu, olumsuz, nötr) ortaya koymalıdır. Eğer insanları birşeyler üretme ya da paylaşma yönünde tetikleyemiyorsanız yaptığınız işin başarısız bir tv reklamından farkı kalmaz. İnsanlar sizin reklamınızı çokça görür, tabi siz paranızı çokça harcarsanız…

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

3 Yorum Yapıldı

Yorum yazın