Makaleler

Sınavda Başarılı Olmak İçin 7 Öneri

Hayatı önemli ölçüde değiştiren sınavların tarihleri yaklaştıkça, stres ve kaygı oranı da giderek artıyor. Her yıl değişen sınav sistemi de buna eklenince, öğrenciler her yıl farklı bir sisteme adapte olmaya çalışıyor. Bu da ister istemez başarı oranlarını etkiliyor. Kimisi bu değişimlere ayak uydurarak başarılı sonuçlar alırken, kimisi de bu değişime ayak uyduramayıp başarısız oluyor.
Sınav sistemi her ne olursa olsun kendinizi başarıya odaklamanız gerekiyor. Yani sınav başarısının sınavın türüne değil, kendinize bağlı olması gerekiyor. Bundan hareketle sizlere sınavda başarılı olmak için yapmanız gereken bazı tavsiyeler sunmak istiyoruz. Bunun sonucunda daha başarılı bir geleceğe adım atabilirsiniz.

Çalışma zamanınızı iyi ayarlayın

Sınav stresini en aza indirgemedeki en önemli birinci etmen panik yapmamak. Sınav gününü hayal ederek stresli bir biçimde ders çalışmanın hiçbir faydası olmayacaktır.

Bu nedenle günlük programınızı iyi yapın, her konuya gerektiği kadar zaman ayırın. Ayrıca çalışmanız boyunca her 45 dakikada bir ara vermeyi unutmayın.

Yalnız çalışmayın

Neden arkadaşlarınla bir çalışma grubu oluşturmayasınız? Arkadaşlarınızla çalışmak demek, sizin hedeflerinizle doğru orantılı çalışan insanlarla bir arada bulunmak demek. Bu da size destek ve motivasyon sağlayacaktır.

Stresinizle başa çıkın


Sürekli stres diyoruz ya, evet stres her şeyin başı. Aslında olumlu motivasyon sağlaması açısından oldukça iyi bir etmen ama fazlası performansınızı olumsuz etkiliyor.

Bu yüzden düzenli molalar vermek, günlük dinlendirici egzersizler yapmak ve arkadaşlarınızla rahatlatıcı zaman geçirmek, stresle başa çıkmak için faydalı etkinlikler olacaktır.

Yardım alın

Öğretmenlerinize soru sormaktan çekinmeyin, emin olun meslek aşkları gereği size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaklardır. Eğer bir şey kafanıza takıldıysa bunu mutlaka sorun. Çevrenizde size yardım edebilecek o kadar insan varken, panik yapmayın.

Uyumayı ihmal etmeyin

Düzenli uyku terimi sınav zamanlarında size uzak oluyor ama bu yapılan en büyük yanlışlardan biri. Tam tersine sınavlara çalışırken düzenli uyumanız gerekiyor. Gece geç saatlere kadar kalmamanız gerektiği gibi, 8 saatten az da uyumanız önerilmiyor.

Sınav gününden bir gün önce hazırlıklarınızı yapın

Sınavda başarılı olmak için uyguladığınız tüm adımların devamını sınav günü de sürdürmeniz gerekiyor. Sınavdan bir gün önce gece yatmadan önce çantanızı ve lazım olan şeyleri hazırlamayı unutmayın. Çünkü sabah kalktığınızda huzurlu bir şekilde kahvaltınızı yapmanız gerekiyorken “sınav giriş belgem nerede acaba” diye strese girmemelisiniz.

En iyi sabahınızdan günaydın

Beklediğiniz gün geldi, şimdi yapmanız gereken derin bir nefes alarak uyanmak ve huzurla kahvaltıya oturmak. Bir şey yemezseniz, birkaç saat sonra sınavın ortasında karnınızın açlığını düşünmek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca konforlu kıyafetler giymenizde fayda var. Ne sadece çok sıcağa hazırlıklı olun ne de soğuğa. Her iki duruma da hazırlıklı olun.

Hepinize başarılar!

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın