Uncategorized

Sosyal Medya Ajansları

sosyal medya ajansı seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Sosyal medyanın cezbedici dünyasında yer alarak reklam ve pazarlama faaliyetlerinden aldığı verimi üst noktalara taşımak isteyen markalar bir sosyal medya ajansı ile çalışmak ya da kendi sosyal medya  ekiplerini kurmak zorundadır.

Markaların genel tercihi ise bir ajansla çalışmakla beraber, ajansla aradaki iletişimi ve iş koordinasyonunu sağlamak üzere kendi bünyesinde de bir sosyal medya uzmanı istihdam etmekten yana oluyor. Bizce de doğru ve mantıklı olan budur.

Bir markanın çalışacağı sosyal medya ajansı seçiminde en dikkat edeceği nokta markanın sosyal medyadan beklentisinin ne olduğu ile ilişkilidir. Eğer hedef gözetmeksizin sadece sosyal medyada var olma amacı ile yola çıkılmışsa işi yapabilecek pek çok sosyal medya ajansı ve sosyal medyacı vardır. Fakat sosyal medyaya girmişken bu mecranın her türlü katkısından verimli bir şekilde yararlanmak isteniyorsa çok yönlü ve kaliteli bir ajans seçmek mecburiyeti doğar.

Bazı markalar bünyesinde sosyal medya ile ilgilenecek biri çalıştırmayarak tüm sosyal – dijital medya stratejilerini ajansa bırakmayı tercih etmekte fakat bu çoğu marka için doğru bir karar sayılmaz. Ajansa yaptırılan işlerin takibi, markanın isteklerinin ve marka imajının tam olarak korunarak yapılmasıiçin marka tarafında da bir sosyal medya çalışanı yer almalıdır.Kimi markalar ek olarak bir de sosyal  medyacı çalıştırmak istemeyebilir. Bu durumda marka içinde iletişim becerisi yüksek ve yeni medyaya yabancı olmayan biri ajanstan düzenli olarak aldığı brifler doğrultusunda marka ile ajans arasındaki koordinasyonu sağlayabilir.

Dijital reklam ajanslarının da hepsi aynı hizmetleri vermemektedir. Bazı ajanslar sadece dijital PR hizmeti verirken bazıları sosyal medya hesap yönetimi ve reklam hizmetleri vermekte, bazıları ise dijital reklamcılığın her alanında ihtiyaçları karşılamaya çalışmaktadır. Burada tercih gene markanın nasıl bir sosyal medya stratejisinin olduğu ya da olup olmadığı ile ilgilidir.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın