Sosyal Medya Sosyal Medya Siteleri

Markalar İçin Pinterest Hesap Yönetimi

Pinterest geçtiğimiz yıl ocak ayı sonu itibariyle ülkemizde çok hızlı bir şekilde yükselişe geçmiş ve sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanan kullanıcılar bu mecraya da akın etmişti. Popülaritesi arttığı ve özel bir kullanıcı kitlesine sahip olması nedeni ile firmalar ve ajanslar tarafından da kullanılmak istendi.

Pinterest Markanız İçin Uygun mu?

Öncelikle markanız için şunu sormalısınız : “Pinterest benim markam için uygun bir yer mi?” Bunun sorunun cevabını bulmak çok da zor değil.

  • Eğer markanızın görsel bir yönü varsa (moda, tasarım, gezi, yemek vb..)
  • Ürün ve hizmetinizle birlikte özdeşen bazı argümanların görsel önemi varsa

İşte bu iki maddeden biri sizin markanıza uygunsa pintereste adım atmak uygun bir karar olabilir.

Pinterest Sosyal Medya Yatırımı İçin Uygun mu?

Sosyal medyada var olmak adına  pek çok sosyal medya sitesi gibi pinterest de kullanılabilir. Ama pinterestte var olmak adına ne yapmalı ve ne kadar bütçe ayırmalısınız, pinterest ne kadarına değebilir?

Bunu görmek için dünyanın en büyük markalarına bakmak bile yetebilir aslında. Pek çok uluslararası markanın Pinterest hesaplarındaki website adreslerinin doğrulanmamış olduğunu, bunların resmi hesaplar olsa bile Facebook’ta yüzbinlerce hatta onmilyonlarca beğeniye sahip markaların Pinterest’te sadece birkaç bin takipçiye sahip olduğunu görebilirsiniz.

İlk Pinterest kampanyasını gerçekleştirip 700 bin gösterim aldığından söz edilen Kotex’in 164 takipçisinin olduğunu görmek sizi şaşırtabilir ya da yaptığı yarışma ile pinterest ve marka sözcüğü bir arada geçtiğinde ilk örnek olarak verilen THY gibi uluslarası bir markanın 1332 takipçisi olduğunu görmek.

Elbette takipçi sayısı mutlak sonuç göstergesi değildir ama önemli bir parametredir. Pinterest üzerinde ne kadar kişiye ulaşabileceğiniz hakkında size çok önemli bir fikir verecektir.

Peki Kotex bahsedilen 700bin kişiye nasıl ulaştı? Ya da “THY adından bu kadar söz ettirecek ne yaptı?” derseniz, pinterest üzerine yapılan ilk kampanyalardan olması ve bu kampanyalarını diğer sosyal mecralarla etkileşimli bir şekilde gerçekleştirmeleri bu etkiyi yarattı diyebiliriz.

Pinterest’te Takipçi Kazanmak

Pinterest kullanıcı sayısının diğer mecralara göre halen çok düşük olması, aktif kullanıcıların ise çok çok daha az olması sebebiyle takipçi sayınızın düşük değerlerde kalması anormal bir durum olmayacaktır. Pinteresin kullanımıyla alakalı olarak pek çok kişisel kullanıcının takipçi sayılarının popüler markalarınkinden daha yüksek olması da normaldir.

Sonuç:

 

  • Pinterest her markaya için uygun değildir.
  • Bütçeniz çok geniş değilse pinterest için reklam bütçenizi zorlamanıza gerek yoktur.
  • Pinteresti etkili bir biçimde kullanmak için yapacağınız kampanyaların diğer popüler mecralarla etkileşimli olarak kurgulanması zorunludur. Özellikle Facebook ve Twitter ile entegre edilmiş iyi bir fikirle yapacağınız bir kampanyayla çok geniş kitlelere ulaşan mükemmel bir sonuç da elde edebilirsiniz.

Tavsiye : Pinterest de yer almak istiyorsanız ama etkili bir kampanya fikriniz de yoksa sitenizdeki estetik değeri olan görselleri pinleyebilir ya da sitenizde olmayıp elinizde var olan görselleri pintereste yükleyebilirsiniz.
Bununla beraber kendi görsellerinizin yüklü olduğu boardların alt kısmında kalacak şekilde başka boardlar açarak diğer Pinterest kullanıcılarının pinledikleri, markanızla uyumlu görünecek görselleri bu boardlara repinleyip diğer kullanıcılarla olan etkileşiminizi arttırabilirsiniz.
Yapacağınız bu iki basit çalışma bütçenizi zorlamadan bu mecrada bulunmuş olmanıza yetecektir.

Markalar için Pinterest Hesap Yönetimi isimli bu yazımız daha önce SosyalMedyaUzmani.info sitemizde yayınlanmıştır.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın