Uncategorized

İşinizi Sosyaleştirin

küçük işletmeler ve kobiler için sosyal medya kullanımı

Sosyal medya ortaya çıkana kadar marka ve işletmeler yaptıkları pazarlama faaliyetlerinde tek yönlü bir iletişim ortaya koyuyordu. Tv ve radyo spotları, afişler, ilanlar tüm reklam materyalleri tüketiciye ulaşmada kullanılan yollardı.

Tüm bu yollar markanın firmaya ulaşmasında etkili oluyordu ama tüketicilerin markalara ulaşabilmesi sosyal medya ile başladı. Sosyal medyayı iyi kullanan ve sosyalleşen markalar büyüyerek konumlarını güçlendirdiler. Sosyalleşemeyen markalar ise bulundukları konumdan daha gerilere düştüler.

İşinizi sosyalleştirmek için müşterilerinizin size daha kolay ulaşmasını sağlamalısınız, daha ulaşılabilir olmalısınız. Bunu yapmanın yolu da sosyal medyanın size sağladığı çift yönlü iletişim araçlarını kullanmaktan geçer.

Websitesi

İlk olarak bir internet siteniz yoksa müşterilerinizin size kolayca ulaşabilecekleri bir internet sitesi oluşturmalısınız. İnternet sitenizde adres ve telefon bilgilerinizle birlikte e-mail adresiniz ve sosyal medya hesaplarınızın bağlantıları bulunmalıdır.

Sosyal Medya Hesapları

İşletmenizin türüne göre size hitap eden sosyal ağlarda yer almalısınız ve bu mecralarda aktif kalkmalı size geri bildirim sağlayan müşterilerinin yorumlarını dikkate almalı ve sorularını cevaplamalısınız.

Daha Fazla Ne Yapabilirsiniz?

Müşterilerinize sosyal iletişim kanallarını açmak sosyalleşmenin sadece ilk adımı. Daha sonra onların bu kanallardan haberdar olmasını sağlamalı ve kullanmaları için teşvik etmelisiniz.

  • Websitenizi ve sosyal hesaplarınızı işletmenizde duyurun.  İşletmenizin uygun kısımlarına internet adreslerinizi yazın.
  • Kartvizit, broşür, ilan ve diğer offline tanıtımlarınızdan adres ve qr kodlar ile müşterilerinizi sosyal hesaplarınıza yönlendirin.
  • İşletmenizde kullandığınız poşet, servis kağıdı, peçete ve ücretsiz promosyon ürünlerinde sosyal hesaplarınızda yer verin.
  • İnternet sitenizden sosyal medya hesaplarınıza kolayca ulaşılabilmesini sağlayın.
  • Sosyal medya hesaplarınızda çeşitli indirim, promosyon ve ödüllü yarışmalar düzenleyin ve bunu offline olarak da duyurun.
  • Sizi sosyal ağlarda takip eden, işlenmenizde check-in yapan kullanıcılarınıza özel fırsatlar sunun.

Kısacası artık işinizde sosyal düşünmeye başlayın. Satış ve pazarlama stratejilerinize sosyal medyayı mutlaka dahil edin ve sosyal kalın.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın