Uncategorized

İnternet Düzenlemesi Kabul Edildi Şimdi Neler Olacak?

İnternet düzenlemesi kanunu

Bir süredir taslağı tartışılan ve büyük tepkilere yol açan yeni internet düzenlemesini içeren torba yasa meclis genel kurulunda kabul edildi.

Mahkeme Kararı Gerekmeden Site Engelleme

Artık bir sitenin engellenmesi için herhangi bir mahkene kararı olmasına ihtiyaç olmadan direkt TİB (Telekomünikasyon ve İletişim Bakanlığı) kararı ile engellenebilecek.

IP Üzerinden Engelleme ile Aynı anda Binlerce Site Engellenecek

Şimdiye kadar olan sistemde yasaklanan sitelere erişim URL adresi üzerinden gerçekleşiyordu ve DNS ayarlarını değiştiren kullanıcılar, yasaklanan sitelere erişim sağlayabiliyordu. Bunu engellemek için artık engelleme IP adresi üzerinden de yapılabilecek fakat bu durumda aynı server üzerinde yayın yapan birbirinden alakasız sitelerin hepsi engellenmiş olacak. 2011 yılında Digitürk’ün girişimi ile benzer bir engelleme Blogger için yapılmıştı ve Blogger altyapısını kullanan binlerce siteye erişim aynı anda engellenmişti.

Erişim Sağlayıcıları Birliği

Erişim Sağlayıcıları Birliği ismi ile oluşturulacak yeni düzenleme kurulu, TİB’in aldığı kararları uygulanmasını sağlayacak. Alınan site engelleme kararları 4 saat içerisinde uygulanacak.

İnternette Girdiğiniz Her Site Kayıt Altına Alınacak

İnternette gezdiğiniz her site, yaptığınız işlem kayıt altına alınacak ve 2 yıl boyunca saklanacak. İstek olduğu takdirde bu bilgiler TİB’e verilmek zorunda. Kararları yerine getirmeyen kişiler 3000 güne kadar adli para cezası ile karşı karşıya kalacak.

Yorum

İnternette denetim gerekli, fakat özgürlüğü baltalamadan ve kontrol manyağı olmayan tarafsız bir kurum tarafından yapılmalıdır. Çünkü denetimsizlik ve hala internetin gerçek bir ortam olduğunun kavranamaması sanal ortamda suça zemin hazırlamaktadır fakat denetim yapma adına kişisel mahremiyetin ihlal edilmesi, iletişim özgürlüğünün kısıtlanması ve keyfi sansür kabul edilemez bir durumdur.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın