Google

Google Otomatik Tamamlama’dan İstenmeyen Önerileri Kaldırtma

Google Arama Tahmini Silme Kaldırma Otomatik Tamamlama

Google otomatik tamamlama deyim yerindeyse leb demeden leblebiyi anlıyor ve arama işlevinde bizlere büyük bir kolaylık sağlıyor. Bunu yaparken geçmiş kullanıcı davranışlarını kullanıyor ve bazen de istenmeyen durumlara yol açabiliyor.

Örnek vermek gerekirse ünlü bir kişinin ismi aratıldığında yanında frikik, porno benzeri kelimeler ya da son 1 yılda birçok iş adamı ve firma için de fetö kelimesinin çıkması gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabiliyor.

Neyseki Google bu konuda mağduriyet yaratmamak için rahatsız edici bu otomatik tamamlama önerilerini kaldırabilmemiz için bir açık kapı bırakıyor.

Uygunsuz bulduğumuz arama tahminlerini yakın zamanda gerçekleşen bir örnek üzerinden gösterelim.

1) İlk olarak Google’da ilgili aramayı yapıyoruz ve önerilere göz atıyoruz.

google arama tahminleri önerileri kaldırma ebru şallı snapchat ifşa

2) Üstteki görselde gördüğünüz gibi istenmeyen sonuçlar var. Görselin sağ altında ise bu istenmeyen sonuçları bildirmemizi sağlayan bir link bulunuyor: Uygunsuz tahminleri bildirin. bu linke tıkladığımızda karşımıza şu seçenekler çıkıyor.

google arama tahmini uygunsuz sonuclari kaldirma

3) Yukarıdaki görselde görebileceğiniz gibi otomatik tahminlerin yanında kutucuklar bulunuyor. Burada uygunsuz olanları işaretliyoruz. Neden uygunsuz olduğuna dair nedeni alt kısımdan seçiyoruz ve en altta bulunan “gönder” butonuna basarak işlemi tamamlıyoruz.

Google Arama Tahminleri Kaldırmak için Diğer Bir Yöntem
Yukarıdaki yöntem dışında aşağıdaki linkte yer alan formu doldurarak da istemediğiniz arama tahminlerinin kaldırılması için talep gönderebilirsiniz.

https://support.google.com/websearch/contact/report_autocomplete

Form aradığınız kelimeyi ve rahatsız olduğunuz önerileri/tahminleri yazabileceğiniz 2 alan barındırıyor. Sonrasında incelenerek uygun bulunursa otomatik tamamlama önerilerinden kaldırılıyor.

google otomatik tamamlama onerileri tahminleri kaldirtma

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

2 Yorum Yapıldı

Yorum yazın