Eğitimler Google SEO Web Tasarım

Google Onaylı Mobil Site Geliştiricisi Olun!

Google Onaylı Mobil Site Geliştiricisi Sınavı

Google mobil uyumluluk konusunda website sahiplerini ve web geliştiricileri teşvik etmeye devam ediyor. Son olarak Google hizmetleri konusunda kalifikasyon verdiği Google Partners sistemi üzerinden de yeni bir eğitim programı açtı.

Günümüzde tüm internet trafiğinin yarısından fazlası mobil cihazlardan geliyor. Bu nedenle, küçük ekranlarda yüksek performans göstermek artık her zamankinden daha önemli. Google Partners sistemine yeni eklenen Mobil Site Sertifikası ile geliştiricilerin becerisini göstermelerine fırsat tanıyıp mobil uyumluluk konusunu da daha önemli bir kriter haline gelmesini hedefliyor.

Google Partners sistemi üzerindeki sınavı geçip sertifikayı kazananlar kendini Google onaylı mobil site geliştiricisi olarak tanıtabilecek ve sertifikalarını LinkedIn ve Google Partners profillerinle sergileyebilecek.

Mobil site sınavına hazırlanmak için ihtiyaç duruylan tüm kaynaklar ve öğrenim materyalleri için de hazırlamış olduğu bir çalışma dökümanı var: https://support.google.com/partners/answer/7327828

Mobil site sınavı, tüm dünyadan web geliştiricilerine açık. Sınav tamamlandığında elde edilen sertifika ve 12 ay boyunca geçerli.

Doğrudan sınava girmek isterseniz aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak Google Partners hesabınızda oturum açabilirsiniz: https://www.google.com/partners/#p_mobilesitescertification

Google Onaylı Mobil Site Geliştiricisi

Google Partners Mobil Site Geliştiricisi Sınavı

Google sınav hakkında aşağıdaki bilgileri veriyor:

Sınav konuları

Mobil Siteler sınavı; mobil web sitesi oluşturma, yönetme, ölçme ve optimize etmeyle ilgili en iyi uygulamalar da dahil temel ve ileri düzey kavramları kapsar. Geçme olasılığınızı artırmak için mobil site oluşturma konusunda iş deneyiminiz olmasını öneririz.

Bu çalışma kılavuzunda, Mobil Siteler sınavına girmeden önce bilmeniz gereken konuları bulabilirsiniz. Öğreneceğiniz konulardan bazıları şunlardır:

  • Optimize edilmiş mobil sitelerin değer teklifi
  • Mobil site hızını artırma
  • Mobil siteler için tasarım ilkeleri
  • Gelişmiş web teknolojileri (Accelerated Mobile Pages gibi)

Sınav formatı ve geçme puanı

  • Sorular: Sınav 65 sorudan oluşmaktadır (Çoktan seçmeli ve doğru/yanlış soru tiplerini içerir).
  • Süre sınırı: Sınavı tamamlamak için 90 dakika süre verilir..
  • Geçme puanı: Sınavı geçmek için 100 üzerinden en az 80 puan almanız gerekir. Geçemezseniz, 7 gün sonra sınava tekrar girebilirsiniz.

Sınavı geçme

Mobil Siteler sınavını geçerek Mobil Siteler sertifikasını alabilirsiniz. Ayrıca, size özel hazırlanmış yazdırılabilir bir sertifika ve herkese açık Google Partners profilinizde listelenen uzmanlık ile becerilerinizi öne çıkarabilir ve sınavı geçtiğinizi gösterebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın