Google Reklam Sistemleri

Google AdWords Artık Google Ads Oldu

Google’ın 2000 yılında kullanıma sunduğu reklamcılık sistemi olan Google AdWords’ü sonlandırıyor. Gelirlerinin %90’ından fazlasını elde ettiği Google AdWords‘ün yerine gelecek sistemin adı ise Google Ads.

Google aslında karmaşık yapıda olan reklam sistemini düzenleme kararı aldı. Konu ile ilgili geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Google reklam sorumlusu Sridhar Ramaswamy bu değişikliğin temel sebebinin düzenli olarak gelen geri bildirimlerden dolayı olduğunu söyledi.

 

İlk bakışta sadece isim değişikliği gibi görünen yeni sistemin işleri daha basitleştireceğini belirtmekte fayda var. Yine Google AdWords gibi Google Ads üzerinden Google ve iş ortağı tüm dijital alanlarda reklam verme imkanı olacak . Bunun yanı sıra Google Ads sisteminde yapay zeka yazılımlarının da desteğini aldığı ve Smart Campaigns isimli bir hizmeti de denemeye aldığını açıkladı . Ana kampanyanızın başarı kriterini belirlediğiniz zaman akıllı reklamlar, yapay zeka sayesinde reklamverenlere yönlendirmelerde bulunacak. Yapay zeka ile daha  önceki reklam kampanyalarındaki düzenleri tanıyarak reklamverenlere en uygun seçenekleri sunmuş olacak . İsteyen reklamveren bu seçenekleri yeni oluşturacağı  kampanyalarında otomatik olarak yükleyebilecek.

Google’ın üzerinde çalıştığı ikinci marka ise DoubleClick Digital Marketing. Önümüzdeki günlerde bu hizmet Google Analytics 360 ile birleştirilecek ve bu yeni sisteme ise Google Marketing Platform adı verilecek. Google Marketing Platform sisteminin alt bileşenlerini ise DoubleClick Bid Manager, Campaign Manager, Studio ve Audience Center’dan oluşmakta.

Google Marketing Platform performans ve ölçümleme hizmetinin birlikte çalışmasını sağlayacak. Böylelikle kullanıcılar tek bir platform üzerinden tüm Google reklam araçlarını ve diğer detaylara ulaşabilecekler.

Yazar Hakkında

Emre Gökbudak

Yorum yazın