Google Reklam Sistemleri

Google Ads İçin Anahtar Kelime Seçimi

Bir dijital pazarlama uzmanı Google Ads reklamları için en iyi ve en doğru anahtar kelimeleri nasıl seçeceğini çok iyi bilir. Eğer bu konuda uzman değilseniz  doğru anahtar kelime seçimini araştırmanızda büyük fayda var.

Adwords İçin Doğru ve En İyi Anahtar Kelimeleri Seçme

Bir dijital pazarlama uzmanı veya adayı iseniz bilmeniz gereken en önemli konulardan birisi Google Adwords için doğru ve en iyi anahtar kelimeleri seçmemeselesidir. Çünkü doğru anahtar kelimeler, doğru müşterilere ulaşmanızı, maliyetlerinizi minimize etmenizi ve yatırımınızın getirisini de maksimuma çıkarmanızı sağlayacaktır.

Şimdi doğru  anahtar kelime nasıl seçilir 3 başlık altında inceleyelim.

Anahtar Kelimeleri Nasıl Belirleyebilirsiniz?

Başlangıçta işletmeniz için gerekli olan reklam hedeflerinizi iyi şekilde belirlemek gerekir. Bu işlemi sadece akılda kalacak biçimde yapmayın, plan yapıp bir yere kaydedin. Ve şu soruyu kendinize sorun: Satış yapmayı hedeflediğim insanlar, bana nasıl bir arama motoru sorgulaması ile ulaşabilirler? Cevaplarını etrafınızdaki kişilerle istişareler ederek, sektör ifadesiyle, LSI (Latent Semantic Indexing) ile yani benzer arama motoru sorguları ile zenginleştirin.

Bahsedilenlerden  bazıları gayet açık fakat bilmeyenler için LSI ile ilgili bir örnek verelim. Örneğin web tasarım ajansımız var olsun ve bununla ilgili Google Ads‘de reklam vererek satışlarımızı ve ziyaretçi arttırmak istiyoruz. En doğru web tasarım ajansı anahtar kelimelerinden  birisi olarak belirleyelim.

Şimdi belirlediğimiz  anahtar kelimenin LSI’lerini bulalım. Arama kısmına  anahtar kelimemizi yazdığımızda Google bize bazı başka kuyruklu ve benzer anahtar kelimeler çıkaracaktır. Aslında  bu anahtar kelimeler kullanıcıların sıklıkla aradığı anahtar kelimelerdir. İşte tam da aradığımız, not etmemiz gereken kelimeler de bunlardır.

Bir de arama motoru sorgusunda  en altta çıkan kısma dikkat edilmeli. Burda çıkan kelimeler de not edilmeli.

Şimdi istenilen  anahtar kelime listemizi belirledik. Sırada anahtar kelimeleri analiz etmek var. Bunun için çeşitli araçlar bulnmakta. Ama siz Google’ın Anahtar Kelime Analizi aracını kullanabilirsiniz. Tabi bunun için bir ADS hesabınızın olması lazım.

Anahtar kelime planyacı, aranma hacim analizi ve google anhtar kelime aracını kullanarak en iyi ve en doğru anahtar kelime seçimini ayarlayabilirsiniz.

Anahtar Kelimelerinizde Eşleşme Türlerini Kullanın

Anahtar kelimelerinizin tamamı geniş eşlemeli şekilde olmamalıdır. Aksi durumda alakasız kişilere reklamlarınız görünecektir. Bu da istenilen bir durum değildir.

Tavsiyemiz, uzun kuyruk sorgularını yakalamak için geniş eşlemeyi kullanmak, arama hacmi yüksek jenerik aramalarda ise  tam eşleme yöntemini kullanmaktır. Böylece ilgisiz trafik akışının  önüne geçebilirsiniz.

Negatif Anahtar Kelimeleri Belirlemeyi Unutmayın

Alakasız sorgulamalar ile ilgi oluşan fazla  maliyetlerini önlemenin yolu negatif anahtar kelimeleri belirlemektir. Bunu tüm reklam işlemlerinde yapmaya çalışmakta fayda var. Negatif anahtar kelimeler için de bir liste oluşturmanız çok önemli. İlk başlıkta  olduğu gibi negatif anahtar kelimeler için de bir liste çalışması yaparak trafiğinizi daha hassashale getirebilirsiniz.
Bir anahtar kelimeyi negatif olarak eklemek istiyorsanız başına (-) simgesi koyarak yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Emre Gökbudak

Yorum yazın