Google

Google 20 Yaşında

4 Eylül 1998’de Larry Page ve Sergey Brin tarafından internetteki bilgileri bir düzen içerisinde kullanıcılara sunmak için  kuruldu. Şimdilerde ise  internet denilence ilk akla gelen ve internet ile eş anlamlı olarak algılanacak kadar özdeşleşen Google, 20 yaşına girdi.

 

100 bin dolar sermaye ile 4 Eylül 1998 Tarihinde  Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulan Google, internetteki bilgileri bir düzen içerisinde kullanıcılara sunmayı amaçlayarak kuruldu. Şirket, internet üzerinde en çok tercih edilen arama motoru olma özelliğini halen açık ara farkla sürdürüyor.

Sektörde kısa zamanda dünya devi haline gelen, kullanıcıların en sevdiği markalar arasında gösterdiği Google, 2017 yılında Avrupa Birliği’nin (AB) tekelciliğe karşı düzenlediği kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle 2,4 milyar dolar cezaya çarptırıldı. Bu büyük cezadan sonr Google, Android işletim ile ilgili benzeri bir sebeple geçtiğimiz temmuz ayında 4,34 milyar daha ceza aldı. Bu cezalar, AB tarihinde tekelciliği önleyici nitelik taşıyan en yüksek bütçeli cezalar olarak tarihe geçti.

Google’ı çatısı altında bulundurun Alphabet şirketi, ödenen rekor cezalara rağmen dünyanın halka açık piyasa değeri en yüksek dördüncü şirketi konumunu korumaya devam ediyor. Google’ın bügün  piyasa değeri 740 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

Yazar Hakkında

Emre Gökbudak

Yorum yazın