Facebook Sosyal Medya Sosyal Medya Siteleri Uncategorized

Facebook Site Yönetimi Oylaması

 Facebook kullanıcıların verilerindeki kullanım haklarında bazı değişikliklere gidiyor. Bunun için değişikliği öncelikle kullanıcılarına sunması ve oylamaya açması gerekiyordu. Oylama Türkiye saati ile dün akşam başladı.

Değişiklik neleri içeriyor?

Facebook sahip olduğu farklı firmalardaki kullanıcılarının bilgilerini birbiriyle eşleştirip pazarlama ağını daha etkin bir şekilde kullanmayı amaçlıyor.
Bildiğiniz gibi Facebook, Instagram’ı geçtiğimiz yıl Nisan ayında satın almıştı. Instagram IOS ta 30 milyon  kullanıcıya sahipti ve Android için çıkardığı uygulama ve Facebook tarafından satın alınması sonrasında Mayıs ayında 50 Milyon kullanıcı sayısını da geçmişti. Şimdi Facebook bu yapmak istediği değişiklik ile Facebook Inc (Amerika) ve Facebook Ireland (Avrupa) kullanıcılarının bilgilerini birleştirip, Instagram kullanıcı bilgilerini de eşleştirerek elindeki datayı daha nitelikli hale getirerek reklam gelirlerini maximize etmeye çalışıyor.

Değişiklik neleri içermiyor?

Facebook’ta yayılan bazı söylentiler, kullanıcıların kişisel bilgilerini diğer firmalara satılacağı şeklinde bir yanıltma söz konusu. Facebook’un yapmak istediği bu değişiklik ile kullanıcıların kişisel bilgileri başka firmalara satılmayacak.
Oylamada son durum

Oylama dün akşam 19:30 da başladı ve bugün saat 13:43 itibari ile 152,144 Hayır oyuna karşılık 17,027 Evet oyu mevcut. Yani değişlik ezici çoğunluk ile reddedileceğe benziyor. Fakat katılımın %30’un altında kalması halinde bu oylamanın herhangi bir yaptırım gücü olmayacak.
Facebook kullanıcı sayısının 1 Milyar’ın üzerinde olduğu göz önüne alınırsa bu katılım oranını tutturmanın mümkün olmadığı açık. Yani Facebook istediği takdir de bu değişikliği yapmasının önünde pek bir engel yok gibi. Şu anda oylama kullanıcıların kişisel bilgilerinin güvenliği açısından bir tehlike arzetmiyor fakat Facebook’un bir sonraki site yönetimi kurallarında yapacağı değişikliğin bilgilerimizin güvenliği için ne getireceğini de bilemiyoruz.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın