Facebook Sosyal Medya Sosyal Medya Siteleri

Facebook Haber Kaynağı Yeni Tasarımı Tanıtıldı

Facebook’a giriş yaptığımızda anasayfada karşımıza çıkan haber kaynağı değişiyor. Haber kaynağı artık daha geniş ve canlı bir görünüme sahip olacak.

Yeni Facebook haber kaynağı özetle “Daha büyük resimler ve haber kaynağı üzerinde daha fazla kontrol” sunuyor diyebiliriz. Facebook bunun için şu başlığı kullanıyor : “Karmaşaya elveda. Canlı, harika haberlere merhaba”

Şu andaki mevcut sol sütun kalktığı görünüyor. Burada bulunan mesajlar, etkinlikler, fotoğraflar gibi bağlantılar sola yaslı dik bir menü şeklinde yer alıyor ama bu menünün de istenildiğinde genişletilip mevcut sütun benzeri bir hal aldığını düşünüyorum. Yukarıda bulunan arama kutusu da buraya ekleniyor. Sol üst tarafta bulunan Facebook logosu ise yayınlanan görüntülerde yerini sadece sadece küçük bir f butonuna bıraktığı görülüyor.

Paylaşımların görüntülendiği orta alan biraz daha genişliyor, artık görsellerin daha canlı bir şekilde görüntüleneceği belirtiliyor. Sağ tarafta yer alan haber bandı yerini haber kaynağı için filtreler içeren akışlara bırakıyor.

Artık kullanıcılar haber kaynağında yer alan paylaşımları daha fazla kontrol edebiliyor olacaklar. Tek bir tıklamayla sadece tüm gönderiler, yeni gönderiler, sadece arkadaşların gönderileri, sadece fotoğraflar, müzikler, oyunlar gruplardan gelen gönderiler gibi filtrelerle tüm bu gönderi akışlarını ayrı ayrı görebilecekler.

Bu yeni görünüm ve kullanım özellikleri Facebook’un mobil uygulamasındaki özelliklerden esinlenerek ve kullanıcıların arkadaşlarının paylaştıklarını öne çıkartmak için tasarlandığı belirtiliyor.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

1 Yorum

Yorum yazın