Firma Haberleri SEO

En İyi SEO Uzmanı Ne Yapar?

En İyi SEO Uzmanı ne yapar?

E-ticaret altyapısına sahip bir websiteniz varsa veya internet üzerinden potansiyel müşterilerinize ulaşıyorsanız mutlaka bir SEO uzmanı ile çalışmalısınız. Peki, en iyi SEO uzmanı ne yapar? Cevap: “Google arama sonuçlarında websitenizi üst sıralara taşıyarak satışlarınızı veya gelirlerinizi katlar.”

SEO çalışmaları uzun vadeli bir yatırımdır ve Google arama motoru sonuçlarında ürünlerinizin ve sunduğunuz hizmetlerin üst sıralarda yer almasını sağlar. Üst sıralarda yer almak, site trafiğinizi arttırır ve potansiyel müşterilere düzenli olarak ücretsiz ulaşabilirsiniz.

Peki, satışlarınızı veya gelirlerinizi arttıracak SEO uzmanını nasıl bulabilirsiniz?

Satışları Arttırmak İçin İzlenmesi Gereken Yol Haritası

SEO çalışmalarında günün sonunda satışların arttırılması hedeflenmelidir. Bunun için izlenmesi gereken bir yol haritası vardır. Bu yol haritasını izleyen uzmanlar, organik trafik artışını ve potansiyel müşteri sayısını başarıyla arttırmaktadırlar. Etkili sonuç veren SEO yol haritası veya stratejisi aşağıdaki kapsamaktadır.

  • Rakip analizi: bulunduğunuz sektörde rakiplerinizin neler yaptığı çok önemlidir. Sizden üst sıralarda çıkan rakiplerinizin siteleri ve trafik analizleri incelenmelidir. Bu kapsamda rakiplerinizin aylık site ziyaretçi sayıları, trafik sağladığı anahtar kelime grupları, kullanıcı deneyimleri ve sahip oldukları backlinkler çok önemlidir.
  • Satış dönüşümü yüksek anahtar kelime analizi: rakip analizinin yanında, sunulan ürünler veya hizmetler ile ilgili satış dönüşümü yüksek anahtar kelimeler bulunmalıdır ve rekabeti düşük anahtar kelimelere ilk başta odaklanılmalıdır.
  • Etkili içerik stratejisi: yapılan anahtar kelime analizinden sonra, özgün bir içerik stratejisi belirlenmelidir. Düzenli olarak özgün içerikler ile Google gözünde site kalite puanı çok hızlı bir şekilde yükseltilir.
  • Site-içi SEO optimizasyonları: Google arama botları için site-içi teknik düzenlemeler yapılmalıdır. Bunun için Google’ın webmasterlar için açıkladığı tüm optimizasyon çalışmalarına Google starter guide’tan bakabilirsiniz.
  • Site-dışı SEO çalışmaları: bu çalışmalar kapsamına aynı zamanda link inşası çalışmaları denir. Kalite puanı yüksek (Trust Flow veya DA) sektörünüzle ilgili diğer websitelerinden backlink alınır. Alınan kaynakların kalitesi ve alınma zamanı çok önemlidir. Yapılan küçük yanlışlar, site sonuçlarında sizi çok gerilere götürebilir.

Satışları arttıran tüm detaylara ve çalışmalara bu rehberden göz atın:

Google Algoritması Organik Arama Sonuçlarında Neye Önem Veriyor?

Google düzenli olarak organik sonuçlarda gösterdiği sonuçları iyileştirmektedir. Bu algoritme güncellemeleri “Maccabees”, “Rankbrain”, “Mobile First Index”, “Fred” gibi değişik isimlere sahiptir. Ancak, günün sonunda aşağıdaki 3 temel konuya hakim olunup, yapılan çalışmalar buna göre desteklenirse, çıkan güncellemeler karşısında siteniz hiç bir şekilde negatif olarak etkilenmez. 3 temel kural:

  1. Site içi teknik Google SEO ayarları mutlaka her sayfa için yapılmalıdır.
  2. Özgün ve kullanıcılar için kaliteli içerikler ile site düzenli olarak güncellenmeldir.
  3. Bulunulan sektörde Trust Flow’u yüksek kaliteli backlink kaynakları önceliklendirilmelidir.

3 temel kurala sadık kalan webmasterlar veya SEO uzmanları başarıya ve yükselen satış grafiğine adım adım ulaşırlar.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın