Sosyal Medya Sosyal Medya Araçları

Bit.ly Engellendi! Sosyal Medyacılar için Kriz Başladı!

Bit.ly link kısaltma ve istatistik servisi engellendi

Sosyal medya hesaplarında en çok kullanılan link kısaltma ve istatistik ölçüm aracı bit.ly’ye erişim engeli geldi! Sadece bir yönlendirme servisi olup içerik barındırmayan bit.ly’nin engellenmesi sosyal medya yöneticilerini hem şaşırttı, hem de yeni bir kriz doğurdu.

TİB’den Açıklama : Yanlışlıkla Engelledik

Hürriyet’in paylaştığı habere göre TİB yetkilileri Bit.ly’nin teknik bir hatadan dolayı engellendiğini ve erişim engelinin kalktığını belirtti.

Birçok sosyal medya hesap yöneticisi linklerini bit.ly ile kısaltarak paylaşıyor ve hatta bu paylaşımlar üzerinden reklam yayını yapıyor. Bit.ly’nin yasaklanmasıyla özellikle mobil kullanıcıların erişim sağlayamayacağını ve mobil trafiğin darbe alacağını söyleyebiliriz.

Bit.ly üzerinden verilen mobil reklamlarda da bütçenin büyük bir kısmının boşa harcanacağını hatırlatmakta fayda var. PC kullanıcılarının birçoğu DNS ayarlarını değiştirmiş olsa da mobil kullanıcıları DNS ayarlarını otomatik olarak kullanıyor.

Haber sitelerinin de çoğunluğu sosyal medya hesaplarında linkleri bit.ly ile kısaltarak paylaşıyor. Hürriyet gazetesinin bit.ly yasaklandı haberinin linkini de gene bit.ly ile kısaltarak vermesi ise ayrı bir eğlence konusu oldu.

Bunun dışında haber ve içerik sitelerinin birçoğunun twitter fenomenleri ve yüksek beğenili Facebook sayfaları aracılığı ile içeriklerini bit.ly üzerinden paylaştırarak trafik elde ettiklerini ve bit.ly verilerine göre ödeme yaptığını da düşünürsek, standartların dışında ilerleyen bu sistemin de büyük darbe alacağını söyleyebiliriz.

Sadece bir yönlendirme kaynağı olan bit.ly’nin hangi işgüzar kamu görevlisi tarafından engellendiği ise

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın