Sosyal Medya

Anne Blog Yazarları İçin Emsal Niteliğinde Mahkeme Kararı

anne-blogger-paylasim-yasagı-bosanma-mahkeme-karari

Anneler arasında blog yazarı olma günümüzde oldukça popüler. Birçok anne blogger deneyimlerini ve öğrendiklerini bloglarında paylaşıyor ve milyonlarca anne de bu blogları ziyaret ederek bilgi alıyor ve etkileşimde bulunuyor.

Anne blogger sayısı mevcut blogların içinde oldukça önemli bir yer tutuyor. Blog yazan annelerden bazıları çocuklarının fotoğraflarını blogunda kullanmazken bir çoğu da çocuklarıyla olan aktivitelere ait fotoğrafları ve videoları blogunda, YouTube kanalında ve diğer sosyal medya mecralarında paylaşıyor.

Mahkemeden Çocuk Fotoğraflarına Paylaşım Yasağı

Annelerin çocuklarının fotoğraflarını blogunda kullanarak bundan fayda sağlaması konusunda önemli ir mahkeme kararı verildi. Onbinlerce takipçisi olan ünlü anne bloggerlarından  Nihan Kayalıoğlu’nun eşi Savaş İçten ile olan boşanma davasında hakim babanın talebi doğrultusunda Nihan Kayalıoğlu’na çocuklarına dair fotoğraf koyma yasağı getirdi.

İstanbul Beykoz Aile Mahkemesi’ne başvuran İçten, eşiyle şiddetli geçimsizlik yaşadığını belirterek boşanmayı talep etti. Çocuklarının velayetinin de kendisine verilmesini isteyen baba, “Eşim çocuklarımız C.A. ve L’nin fotoğraf ve videolarını sosyal medya hesabında kamuya sunarak istismara davetiye çıkarmaktadır. Ayrıca kendisine ün kazandırmak için de çocuklarımı katıldığı TV programlarına da çıkarması kabul edilemez” diye açıkladı. Baba aynı zamanda, Kayalıoğlu’nun çocuklarının fotoğraflarını kullanarak kendi tanınırlılığını ve takipçi sayısını artırdığını söyledi.

Boşanma davası sürerken mahkeme aldığı ara kararda çocukların velayetinin dava bitene kadar babaya bırakılmasına karar verdi. Ayrıca babanın çocuklarına ait fotoğrafların anne tarafından sosyal medyada paylaşılmama talebini de haklı bulan mahkeme Kayalıoğlu’nun o fotoğrafları sosyal medya üzerinde paylaşmasına yasak getirdi.

Karar Emsal Niteliğinde

Hukukçular bu kararın emsal niteliğinde olduğunu belirtti. Anne blogger için verilen ve emsal niteliğinde olduğu belirtilen bu karar diğer anne blog yazarlarını da yakından ilgilendiriyor.
Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

1 Yorum

  • Mahkeme kararının amacını bilemiyorum ama; benim kişisel olarak tavrım ve düşüncem: güvenlik ve gelecekteki neler olabileceğinin tedirginliği ile çocuk ve kişisel tanıtımı sağlayan resimlerin bolca teşhir edilmesi beni tedirgin ediyor. 🙂

Yorum yazın