Firma Haberleri Teknoloji

Teknoloji Firmalarında Çalışma Süresi 2 Yılın Altında

Facebook, Google, Microsoft, Apple, Uber… Birçok kişinin çalışmayı düşlediği dünyanın en büyük teknoloji şirketleri, mükemmel ofislerine ve standart üstü imkanlarına rağmen elemanlarını elinde uzun süre tutamıyor.

Bu büyük teknoloji firmalarını sık sık özel tasarımlı mükemmel ofisleriyle, çalışanlarına verdiği yüksek maaşlar, ekstra haklar, olanaklar ile TV kanallarında ve internet haber sitelerinde görmüş olmanız muhtemel. Bu firmalarda çalışmak sizin de aklınızdan geçmiş bile olabilir.

İşe girme aşamasında da bu dev firmaların ilginç mülakat soruları olduğu bahsedilen, birçok kişinin çalışmak istediği bu firmalara girebilmek için ortalamanın üzerinde bir yetenek istediğini tahmin etmek zor değil. Yetenekli elemanlara sahip olmanın çeşitli avantajlarının yanındaki en büyük dezavantajı ise bu elemanları elde tutabilmek.

Google’ın lunaparka benzeyen renkli ofisini mutlaka haber sitelerinin galerilerinde görmüşsünüzdür fakat buna rağmen elamanlarının işten ayrılıncaya kadar geçirdikleri ortalama çalışma süresi 1,9 yıl, yani 23 ayın altında.

Kadın erkek demeden çalışanlarına 4 ay doğum izni veren, ofisin yakınına taşınanlara 10.000$ teşvik veren ve gene ofis tasarımları ile haber ve teknoloji sitelerinin foto galerilerinde tıklandıkça tıklanan Facebook’un çalışanları ise tüm bu olanaklara rağmen ortalama olarak 2 yılın sonunda yuvadan uçuyor.

Diğer büyük teknoloji firmalarının da durumu farklı değil. Dünyanın en büyük 10 teknoloji şirketine ait, birçok kişiyi hayrete düşüren ortalama çalışma süreleri şu şekilde.

  • Facebook: 2,02 Yıl
  • Google: 1,90 Yıl
  • Oracle: 1,89 Yıl
  • Apple: 1,85 Yıl
  • Amazon: 1,84 Yıl
  • Twitter: 1,83 Yıl
  • Microsoft: 1,81 Yıl
  • Airbnb: 1,64 Yıl
  • Snapchat: 1,62 Yıl
  • Uber: 1,23 Yıl

Teknoloji şirketlerinin ötesinde diğer firmalarda ise çalışam süreleri daha uzun. Özellikle ileri yaşlarda aynı şirkette ortalama çalışma süreleri 10 yıl üzerine çıkıyor.  Amerika’da ortalama çalışma süresi 6 yılın üzerindeyken, Avrupa’da ise 10 yılın üzerinde.  Ülkemizde Tofaş, Ülker, İş Bankası gibi büyük şirketlerde çalışma süresi 7-11 yıl arası değişirken genel ortalamanın 5-6 yıl arası olduğu tahmin ediliyor.

Aynı şirkette uzun süre çalışma konusunda siz neler düşünüyorsunuz?

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın