Facebook Sosyal Medya Sosyal Medya Siteleri Uncategorized

Sosyal Medya’da 14 Şubat Sevgililer Günü Kampanyaları

sosyal medya aşk sevgililer günü

Sosyal mecralara 14 Şubat sevgililer günü dolayısıyla biraz daha canlanma geldi. Bir hafta öncesinden kimi markalar satışlarını arttırmaya, kimileri de ilginç kampanyalar üzerinden PR yapmaya çalışıyor.

İlk olarak dün Twitter’a reklam vererek sosyal mecraları ilk kez adım atan Emotion var benim dikkatimi çeken. Aslında E-motion özel bir kampanya yapmadı. Sadece Twitter’a reklam vererek #aşketrafınısarmıştır hastagi ile dikkat çekmeye çalıştı. Ama açıkçası hashtag kimseyi sarmadı ve dişe dokunan bir etkileşim oluşturamadı. Ajans bunu farketmiş olmalı ki sonradan Ferhat Göçer ve Bengü’nün hesaplarından tweet attı, beraberinde bir iki Twitter ünlüsünü de kullandı. Bir iki kişiye de sonradan parfüm hediyesi verdiler. Ajans bunun analizini daha iyi yapacaktır ama bence plansız, başarısız bir çalışma oldu, hashtag seçimi de yanlıştı. Yapılan çalışmanın özel bir amacı yok gibiydi. Takipçi sayısı gün sonunda 100 küsurde ve konuşulma oranı da düşük kaldı.
İkinci olarak Cornetto dondurma sezonunu Twitter üzerinden açtı. Daha öğle saatlerinde hashtagin kullanım sayısı dünkü Emotion’un hashtagine çok yaklaştı. Cornetto yeni sezon için Aşk Daveti isimli bir oyun-uygulama oluşturmuş. 14 Şubat rüzgarı ile bu kampanyasına da hızlı bir giriş yapmak istiyor. Uygulama Facebook üzerinden oynansa da reklam için twitter yanlış bir seçim değil, 14 Şubat rüzgarını bence başarılı bir  arkalarına almışlar. Uygulamanın içeriği ise ile ileriki zamanlarda kendini ortaya koyacaktır.
Diğer bir dikkat çeken kampanya Akmerkez’in Facebook üzerinden düzenlediği Aşkı Bana Sor Yarışması oldu. Yarışmaya soruları doğru yanıtlayan her 25. kişi den birine Home Store’da çift kişilik kahvaltı kazandı, toplamda 75 kişiye çift kişilik kahvaltı hediye edildi.

jeanslab bu çocuk ne ayakDaha önce “oğlum bak git” virali üzerinden başarılı bir çalışma gerçekleştirerek adından söz ettiren JeansLab da sevgililer gününü es geçmedi. Kızlara “erkek arkadaşınızın bilgilerini yollayın onu bizim kızlarla ayartmaya çalışalım bakalım yoldan çıkıyor mu” şeklinde bir yaklaşımla marjinalimsi bir çalışma gerçekletirmeyi teklif ettiler. İlginç kampanyanın akıbeti hakkında şimdilik bilgimiz yok, umarız çok fazla çiftin yuvası dağılmaz…

Akbank’ın her fırsatı başarılı bir şekilde değerlendiren sosyal medya ekibi de sevgililer gününü es geçmeyenlerden. Akbank, Facebook sayfasındaki Sevgililer Günü Haritası uygulamasına katılıp eğlenceli sorulara cevap veren 10.000 kişiye çikolatasepeti.com’da %20 indirim sağlayan hediye kuponu veriyor.
Sevgililer Günü Haritası
Vestel sevgililer gününde biraz geç uyananlardan. Vestel Fizy.com üzerinden sunduğu uygulama ile sevdiğiniz kişiye Suat Suna’nın Senden Başka şarkısı eşliğinde bir e-kart göndermenize imkan sağladı. Fakat bunu önceki günden duyurmasına rağmen bugün saat 17:00 de yayına sokabildi.

Turkcell de bu sevgililer gününde dünyanın ilk Twitter aşk mektubununu #fiberask hashtagini kullanan Twitter kullanıcılarının tweetleriyle yazıyor. Mektupta yer alacak olan seçilmiş 20 tweetin sahibi Turkcell MaxilQ Tablet kazanırken her 50. tweet sahibi de hediyemo.com da 50 hediyemo puanı kazanıyor. Turkcell daha önce de Twitter üzerinden çok ses getiren yarışmalar düzenlemişti. Sanırım artık twitter ve yarışma deyince herkesin aklına gelecek olan marka Turkcell’dir.

Sosyal medyada sevgililer günü kampanyaları bunlarla sınırlı değil elbette. Pek çok firma sevgililer gününde ürünlerini ya da kendi markalarını çeşitli uygulama ve kampanyalarla sosyal medya kullanıcılarına sundu. Biz şimdilik bu kadarına yer verebiliyor, “Sevginiz hiç eksilmesin, sevgililer gününüz kutlu olsun.” diyoruz..

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın