Sosyal Medya

Sosyal Medya Yönetiminde Tanımanız Gereken 5 Şey

sosyal medya yonetimi strateji

Sosyal medyada bir markanın etkin bir şekilde varlık göstermesinin en temel taşıdır; yaratıcı ve özgün içerik oluşturmak. Peki bu tarz içerikleri oluşturmak için neleri ya da kimleri iyi tanımanız gerekir? İşte yanıtları…

Markanızı İyi Tanıyın!

Markanız ile ilgili tüm bilgileri; ürün ya da hizmetin özelliklerini, geçirdiği değişim süreçlerini, artı ve eksilerini bilmek içerik oluştururken işinizi kolaylaştırır. Böylelikle sınırlarınızı ve imkanlarınızı belirlemiş olur, vermek istediğiniz mesajları daha net belirlersiniz.

Hedef Kitlenizi İyi Tanıyın!

Sosyal medya analiz ve takip araçları ile hedef kitlenizin kaygılarını ve beklentilerini iyi analiz etmek, onların gözünden ürün veya hizmetinizi bakmak oluşturduğunuz içeriklerin başarısını olumlu yönde etkiler.

Rakiplerinizi İyi Tanıyın!

Rakiplerinizi iyi tanımak, onların sizin ürün ve hizmetinizden farklı yönlerini bilmek, oluşturduğunuz içeriklerin başarısında belirleyici olacaktır. Böylelikle rakip markalarla benzer içerikler oluşturmayacak, tekrara düşmeyeceksiniz.

Müşterinizi İyi Tanıyın!

Sosyal medyada başarılı bir yönetim sergileyebilmek, başarılı içerikler üretmek için marka ve sosyal medya yöneticileri arasında güven ve bağın güçlü olması gerekir. Bu süreçte onların hassasiyet ve ihtiyaçlarını belirlemek, sizin markanızın sosyal medya yönetimi ile ilgili kararlar almak ve içeriklerin detaylarını belirlemenizde yardımcı olacaktır.

Sosyal Medyayı İyi Tanıyın!

Sosyal medya araçlarının kullanım özelliklerini iyi tanımak, bu mecraların teori ve pratikte ne tarz ihtiyaçlara yanıt verdiğini belirlemek; içeriklerde kullanacağınız dilin ve iletişimin yapısını şekillendirir.

Yazar Hakkında

Rıza Şeker

Yorum yazın