Sosyal Medya

Sosyal Medya Analizi

Sosyal Medya Analizi

Sosyal medya analizi denildiği zaman, ne ifade edilmek istendiğine dair 3 şekilde çıkarım yapmak mümkün. Birincisi sosyal medya kaynaklarından sitenize gelen trafik analizi, ikincisi sosyal medya platformlarındaki mevcut durumunuz ve üçüncüsü sosyal medya monitoring diyebileceğimiz sosyal medya takibi işlemleridir.

Bu konuya değinmemin sebebi, sosyal medya alanına yeni adım atan bazı arkadaşların “sosyal medya analizi” nedir şeklinde bir soru yöneltip cevap beklemeleri. Fakat sorunun kaynağı neresi olduğunu bilmediğim için bu sorulmak istenen sorunun bu üçünden hangisi olduğunu da sorularına soruyla karşılık vermeden anlamam mümkün olmuyor. Şimdi ben bu 3 konuyu da ayrı ayrı ele alacağım.

Sosyal Medya Trafik Analizi

Bu sosyal medya siteleri ve uygulamalarından sitenize gelen trafiğin web analiz araçları ile analiz edilmesidir. Bu veriyi ölçmek için Google Analytics ya da benzer araçları kullanabilirsiniz. Örneğin sosyal medyadan sitenize gelen dönüşümleri ölçmek için Google aAnalytics’te dönüşümler raporundan, Standart Raporlama sekmesinde Trafik Kaynakları > Sosyal Medya> Dönüşümler’in altından ulaşılabilir.

  • Basit ve kullanıma hazır raporlar yardımıyla sosyal medyanın hedefleriniz üzerindeki etkisini görün

  • Sosyal medya kitlelerinde hangi içeriğin dönüşüm sağladığını öğrenin

  • Sosyal medyanın değerini açıkça ifade etmek için, sonuç raporlarını önemli paydaşlara gösterin

Sosyal Medya Durum Analizi

Sosyal medya durum analizi hangi mecrada ne durumda olduğunuzu görmeniz için manuel olarak hazırlanması gereken bir rapordur. İstediğiniz mecralardaki takipçi-hayran sayılarınız, etkileşim sayılarınız, kullandığınız kreatif ve içerik çeşitlerinin hazır raporlar ve bir uzman gözüyle incelenmesiyle hazırlanır. Genelde bir marka için sosyal medya hizmeti vermeden önce bu mevcut durum çıkartılır. Bazı ajanslar tanışma toplantısında ya da bir sonraki toplantıda kendi sunumlarına ek olarak markanın durumuna ait analizi de sunuma ekleyerek müşteriye mevcut konumunu gösterip daha ileriye götüreceklerine inandırmak için ikna etmeye çalışırlar.

Sosyal Medya Takibi (Monitoring)

Sosyal medya monitoring hakkınızda yapılan konuşmaların takip edilmesi, bulunması ve raporlanmasıdır.

Daha önce sosyal medya monitoring için şunu söylemiştik: “Kişi, markalar yada sektör hakkında sosyal medyada konuşulanları takip etmektir. Monitorin hizmeti takip etmek olarak bilinse de içerisinde niteliklendirme(ayrıştırma), analiz ve raporlama süreçlerini de içermektedir.” Daha ayrıntılı bilgi için sosyal medya monitoring nedir ve sosyal medya monitoring nasıl yapılır yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

1 Yorum

Yorum yazın