Sosyal Medya Sosyal Medya Siteleri

Snapchat Nasıl Kullanılır?

Snapchat Nasıl Kullanılır?

Son günlerin popüler sosyal ağlarından biri de Snapchat. Özellikle video, fotoğraf çekilebilen ve bunların üzerine not eklenebilen bir sosyal ağdır. En önemli özelliğinde bu paylaşımları belli bir süreliğine (1-10 sn) yayınlamasıdır.

Snapchat’ta yayınlanan içeriğin süre sınırlandırması gönderen tarafından yapılıyor. Alan kişi belirlenen süre boyunca görüntüledikten sonra içerik otomatik olarak siliniyor. Tabi bu görüntüleme süresi içerisinde ekran görüntüsü de alınabiliyor. Fakat ekran görüntüsü alındığında ise karşı tarafa ekran görüntüsü alındığına dair bildirim gidiyor.

Snapchat ios ve android tabanlı mobil cihazlara yüklene bilmektedir. Snapchat’i mobil cihazlara yüklemek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Android için Snapchat İndir

ios için Snapchat İndir

Snapchat Nasıl Açılır / Kaydolunur?

Uygulamanın kullanımı diğer bir çok sosyal ağa benzemektedir. Mobil cihazınıza indirdiğiniz uygulamada öncelikle bir oturum açmanız gerekiyor. Var olan hesabınızla giriş yapabilir yada yeni bir hesap oluşturarak uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz. Kaydolmak için uygulamadan Kayol’a tıklayıp gerekli bilgileri doldurmanız gerekiyor. sonrasında mail adresinize gelen aktivasyon mailindeki linke tıklayarak hesabın oluşturulması aşaması tamamlanmaktadır. Sonrasın bir kullanıcı adı belirlemelisiniz. Kayıtlı kişilerinizi otomatik olarak aratarak arkadaşlarınızı ekleyebilirsiniz.

snapchat kaydol snapchat kayıt

Snapchat Nasıl Kullanılır?

  • Snapchat uygulamasında oturum açtığınızda uygulama kamera görüntünüzün arka planında açılmaktadır.
  • Üstteki hayalet simgesine tıklayarak profil bilgilerinize ve arkadaş ekleme ve arkadaş listesine ulaşabilirsiniz.
  • Sağ üstteki kamera simgesi ön ve arka kamera arasında geçişi sağlamaktadır.
  • Ekranın alt ortasındaki yuvarlak butona basarak fotoğraf çekebilirsiniz. Butona uzun basarak video çekebilirsiniz.
  • Fotoğrafı çektikten sonra saniyeyi gösteren sol alttaki kısma tıklayarak kaç saniye gösterilmesini istiyorsanız ayarlayabilirsiniz. Sağ alttaki kısma tıklayarak da kimlere gönderilmesini istiyorsanız ayarlayabilirsiniz.

Snapchat Gökkuşağı Efekti(Lenses)

Snapchat Gökkuşağı Lenses
Snapchat’in son güncellemesi (9.15.0.0 sürümü) ile Lenses özelliği geldi.  Lenses özelliği ile farklı ve eğlenceli snap çekebilirsiniz. Ağızdan akan Gökkuşağı efekti ile popüler olan lenses özelliğinde maalesef şuan Gökkuşağı özelliği yer almıyor. Onun yerine oldukça farklı ve eğlenceleri animasyonlar yer almaktadır. Bunun kullanımı oldukça basit.

  • Fotoğraf veya video çekmeden önce yüzünüzün tamamının ekranda göründüğünden emin olarak ekrana dokunun. Ekrana dokunduğunuzda uygulama yüzünüzü tanımlayacaktır.
  • Sonrasında ekranda beliren efektleri seçmek için istediğiniz efekti tutup sola doğru çekerek geçiş yapabilirsiniz.
  • Yaptığınız efekte bağlı olarak ekranda bazı uyarılar yer alacaktır. (Kaşlarınızı kaldırın, ağzınızı açın gibi)
  • Efektin uygulandığını gördükten sonra snap çekmeye başlayabilirsiniz.

İyi eğlenceler 🙂

Yazar Hakkında

Ramazan Güneş

2010'dan beri dijital dünyaya olan ilgimi bilgi ile donatmaya çalışıyorum. Bunun için çok fazla okumak ve yazmak gerektiğine inanıyorum. Bir kaç blogda sosyal medya üzerine yazılar yazdım. Halen dna360' da sosyal medya uzmanı olarak çalışıyorum.

Yorum yazın