Firma Haberleri Teknoloji

Note 7 Neden Patlıyor? Sebebi Belli Oldu

Note 7 Neden Patlıyor?

Samsung Galaxy Note 7 bataryalarının patlaması nedeniyle geri çekilmiş firma için büyük maddi kayba yol açarken aynı zamanda ciddi bir prestij zedelenmesine de neden olmuştu. Peki Galaxy Note 7 neden patlıyor?

Telefon patlamalarının bataryadan kaynaklandığını biliyoruz. Öyleyse Samsung Galaxy Note 7 bataryaları değiştirmek yerine neden ürünleri geri çağırarak piyasadan çekti? Bu konu sorunun bataryanın ötesinde bir tasarım sıkıntısı nedeniyle da olduğunu gösteriyor.

Bataryası değiştirilen Samsung Galaxy Note7’lerde de aynı patlama sorunu yaşanmaya devam etmesi sorunun pilin dışında tasarımda da olduğunu gösterdi.

Rakibi Apple a göre daha uzun süreli kullanım sağlamak amacıyla Note 7 modelinde mümkün olan en güçlü bataryayı kullanmaya çalışan Samsung mühendisleri çok kritik bir hata yaparak, telefonun cepteyken vb şekillerde üzerine baskı uygulanabileceği durumlarda pilin zıt kutuplarını kısa devre yapmasına imkan verecek bir yakınlıkta tasarladılar. Bu da Samsung’un şimdiye kadarki en büyük başarısızlıklarından birini yaşatmış oldu.

Note 7 Patlıyor Sebebi

Görselde görünen negatif ve pozitif kutupların birbirine yakınlığı ve pilin kapasitesinin yüksekliği muhtemel bir eğilme ya da esneme karşısında kısa devre yaparak patlamaya neden olduğu düşünülüyor.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın