Sosyal Medya Sosyal Medya Siteleri

İşte YouTube’a Göre 2015 Seçim Sonuçları!

2015 YouTube Seçim Sonuçları

2015 genel seçimleri, şimdiye kadar parti ve milletvekilli adaylarının sosyal medyayı en fazla kullandığı ve en çok dijital reklam yatırımı yaptığı seçim oluyor. Tüm partiler meydanlarda olduğu kadar sosyal medyada da büyük bir yarış içerisindeler.

7 Haziran’a günler kala tüm partiler ve milletvekili adayları çalışmalarına son hızla devam ediyor ve sosyal medyada da son kozlarını oynuyorlar.

Partiler ve adaylar için de en önemli sosyal ağlardan biri şüphesiz YouTube. Dünyanın en büyük ikinci arama motoru ve en büyük video paylaşım sitesi olan YouTube’u Türkiye’deki seçmenlerin %77’si kullanıyor. Ayrıca partilerin hazırladıkları reklamlar, mitingler, tanıtım ve propaganda videoları ile kendilerini daha iyi ifade edebilecekleri mecraların başında geliyor. YouTube reklam seçenekleriyle de partiler için vazgeçilmez bir sosyal ağ.

Peki partiler YouTube’da ne kadar etkili? Ya da diğer bir ifadeyle seçimleri YouTube’da kim kazandı? İşte bu sorunun cevabı için şu an mecliste yer alan 4 partinin resmi YouTube kanallarını inceledik.

İncelemede 4 Haziran 2015’e kadar olan veriler ve miting, TV programları gibi görüntüler haricinde sadece bu seçim dönemi ile alakalı olan ve reklam verilen videolar değerlendirilmiştir.

Abone sayıları;

Partilerin YouTube kanallarında abone sayıları çok yüksek olmamakla birlikte reklamlar ile görüntülenmelerini artırmaya çalışmaktadır. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) abone sayısını gizlerken(!) diğer partilerin abone sayısı ise büyüklük sırasına göre şu şekilde:
Halkların Demokratik Partisi (HDP) 16.633,
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 13.041,
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 7.805

Seçim Şarkılarında HDP Birinci

seçimşarkısıYouTube kanallarına HDP ve AKP 8  seçim şarkısını yüklerken, MHP 6, CHP 1 seçim şarkısını yüklediği görülüyor. Seçim şarkılarında toplam 531.992 görüntülenme ile HDP birinci olurken, onu CHP 201.880, AKP 142.693, MHP 80.592 görüntülenme sayısı ile izliyor.

Ana Seçim Kampanyalarında AKP Lider DurumdaAnaKampanya

Partiler seçime birden fazla kampanya ile hazırlanıyorlar. Fakat her partinin kendisine slogan olarak belirlediği ana kampanya yer almaktadır. Ana kampanya olarak “Onlar Konuşur AK Parti Yapar” sloganıyla yola çıkan AKP bu kampanyaya ait 32 adet video yayınlanmış ve bu videolar toplam 3.580.814 görüntülenme sağlamıştır. Onu “Milletçe Alkışlıyoruz” sloganıyla yayınlanan 3 video ile 3.006.334 görüntülenme sağlayan CHP izlemiştir. Sırasıyla MHP “Bizimle Yürü Türkiye” sloganıyla yayınlanan 9 video ile 796.438, HDP “Biz’ler Meclise” sloganıyla yayınlanan 21 video ile 351.344 görüntülenme sağlamıştır.

Ana kampanyaların haricinde AKP “AK İcraatlar”, “İlk Oyum AK Parti’ye” ve “Yeni Türkiye Yolunda İkinci Dönem” sloganlarıyla; CHP “Yaşanacak Bir Türkiye”, “Anadolu’nun Kemal’i”, “Oy Verin Gitsinler”, “Merkez Türkiye” ve “Sandık Çok Güzel” sloganlarıyla; MHP “Hatırla” sloganıyla; HDP “Kadınlar HDP’de Buluşuyor”, “HDP Milletvekili Aday Tanıtımı” ve “Oy Ver” sloganlarıyla farklı kampanya ve reklam çalışmaları oluşturmuştur. Ana kampanya dışında yürütülen bu kampanyalarda lider 21.878.476 görüntülenme sayısı ile CHP olurken, ikinci ise 3.538.574 görüntülenme sayısı ile AKP oldu. Bunları 1.690.631 görüntülenme sayısı ile MHP ve 26.455 görüntülenme sayısı ile HDP izledi.

Engelli Vatandaşlar İçin İşaret Dili Kullanımı

CHP engelli vatandaşlar için işaret dili ve sadece yazı olarak hazırlanmış 2 video yayınlamıştır. Bu 2 video toplam 2.918 görüntülenme sağlamıştır. HDP ise İşaret dili kullanarak hazırladıkları 1 video ile 1.088 görüntülenme sağlamıştır. AKP ve MHP’nin kanallarında işaret dili ile hazırlanmış özel bir video yer almamaktadır.

Sonuç olarak toplamda yayınlanan video sayısına baktığımızda en fazla paylaşım yapan AKP 155 adet video paylaşmıştır. HDP 68, CHP 46, MHP 24 adet video paylaşmıştır. Fakat video sayıları ile görüntülenme sayıları doğru orantılı değildir. Toplam görüntülenme sayısına baktığımızda en fazla görüntülenen videolar CHP’nin paylaştığı videolardır. 46 video paylaşan CHP toplamda 25.089.608 görüntülenme sayısına ulaşmıştır. Onu 155 video paylaşan AKP 10.641.740 görüntülenme sayısı ile izledi. MHP 24 video ile 2.567.661, HDP 68 video ile 1.095.409 görüntülenme sayısı elde etmiştir.

Total Sonuçlar

Sonuçlarda CHP’nin dijital medyaya ayırdığı reklam payının açık ara önce olduğu görülüyor. Partiler son ana kadar da yeni içerikler üretmeye ve paylaşım yapmaya devam ediyor. İçeriklerini reklamlarla destekleyerek dijital medyadan en üst verimi almaya çalışıyorlar.
Sosyal Medyal olarak ülkemiz için hayırlı, demokratik bir seçim olmasını diliyoruz.

Yazar Hakkında

Ramazan Güneş

2010'dan beri dijital dünyaya olan ilgimi bilgi ile donatmaya çalışıyorum. Bunun için çok fazla okumak ve yazmak gerektiğine inanıyorum. Bir kaç blogda sosyal medya üzerine yazılar yazdım. Halen dna360' da sosyal medya uzmanı olarak çalışıyorum.

Yorum yazın