Instagram Reklam Sistemleri Sosyal Medya

Instagram Stories Reklamları Türkiye’de!

Instagram Stories Reklamları Nasıl Yapılır

Instagram, strories bölümünde hikaye geçişleri arasında çıkan ve Türkiye’de ilk kez Akbank’ın kullandığı Instagram stories reklamları kullanıma sunuldu.

Instagram stories özelliğini kullanıma sunduktan sonra 6 ay gibi bir sürede 150 milyon aktif kullanıcıya eriştiği belirtiliyor. Snapchat’tin en temel özelliklerinden biri olan hikayeler özelliği Instagram tarafından da kullanıma sunulması büyük yankı uyandırmıştı.

İlk olarak beta sürecinde sınırlı sayıda yayıncıya sunulan Instagram stories reklam modeli birçok reklam veren tarafından merakla bekleniyordu. Reklamverenlerin kullanımına kademeli olarak açılacak olan yeni reklam modeli 1-6 Mart arasındaki açılış sürecinin ardında global olarak tüm reklamverenlere sunulacak.

Stories kısmında kullanıcılar arasında hikaye geçişlerinde çıkan reklam “erişim” amaçlı reklamlar bölümünde görüntülenecek. Facebook Reklam Yöneticisi, Api ve Power Editor araçları üzerinden kullanılabilecek.

İlerleyen dönemde video kampanyaları, website tıklamaları, website dönüşümleri ve mobil uygulama kullanımına yönelik amaçlarla da kullanılabilecek reklam modelinin ilk olarak sadece “erişim” amaçlı kullanılabileceğine özellikl dikkat edilmeli.

Instagram Stories Reklamları Nasıl Yayınlanır?

  • Reklam Yöneticisi’ne gidin
  • Reklam Oluştur’u tıklayın
  • “Erişim” hedefini seçin
  • Reklam Seti bölümünde Yerleşimler’i tıklayın
  • Yerleşimler kısmından Instagram yerleşimini seçin
  • Hikayeleri Tıklayın

Sonrasında klasik reklam hedeflemesi ve kreatif hazırlaması için gerekli adımları tamamlayın.

Instagram Hikayelerindeki reklamlar, Facebook ve Instagram’da Feed’de yayınlanan reklamlarla aynı hedefleme ve ölçüm araçlarını kullanıyor. Hikayelerinde reklamlar gören kitleleri yakalayabilir ve bunlarla remarketing kitlesi oluşturup diğer Facebook veya Instagram reklamlarında hedefleyebilirsiniz. Hikaye reklamları için hedef kitle seçiminde Facebook’ta veya Instagram’da yayınlanan kitleleri hedefleyebilirsiniz.

Şu iki konu da ilginizi çekebilir:

Instagram vs Snapchat Kullanım Verileri Kıyaslaması

Yeni Başlayanlar için Facebook’a Reklam Verme

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın