Facebook Sosyal Medya Sosyal Medya Siteleri Uncategorized

Facebook Yeni Reklam Sistemi

Facebook reklamları yeni sistem

Facebook reklamları artık eskisine göre daha yoğun kullanılıyor artan reklam ve dönüşüm maaliyetleri reklam verenleri daha dikkatli reklam vermeye zorluyor. Facebook marketing ekibi reklam verenlerin reklamlarını daha kolay organize etmeleri ve performanslarını ölçmeleri için geçtiğimiz günlerde yeni sisteme geçeceğini duyurdu.

Bu yeni sistem bizim için Google Adwords’ten tanıdık aslında. Facebook’un yeni sistemi ile reklam şeması Adwords’teki “Kampanya->Reklam grubu->Reklam” sistemindeki gibi oldu. Tabi ki Adwords’te fiyatlar anahtar kelimeler üzerinden belirlendiği için ücretlendirme sistemi farklı.

Facebook ekibi reklam sisteindeki değişiklikleri şu şekilde açıklıyor:

  • Kampanya: Kampanya yapımıza kampanya adında üçüncü bir seviye ekliyoruz. Oluşturduğunuz her kampanya için bir reklam verme amacı seçersiniz ve kampanya bir veya daha fazla reklam seti içerir. Bu sayede her reklam verme amacınıza yönelik aldığınız sonuçları optimize edebilir ve ölçebilirsiniz.
  • Reklam Seti: Daha önce kampanya olarak adlandırdığımız yapıya artık reklam seti diyoruz. Bir reklam setinde bir veya daha fazla reklam bulunur ve her reklam seti için bütçeyi ve planlamayı belirlemeye devam edeceksiniz. Reklam setindeki reklamlarla aynı hedef kitleyi hedefleyerek her hedef kitle segmentiniz için bir reklam seti oluşturabilirsiniz. Bu sayede her hedef kitle için harcadığınız tutarı kontrol edebilir, her hedef kitlenin reklamlarınızı ne zaman göreceğine karar verebilir ve her hedef kitleye özel ölçümleri görebilirsiniz.
  • Reklamlar: Reklamlar artık reklam setlerinin içinde olacak. Kreatifinizi, hedef kitlenizi belirlemeye ve teklifinizi reklam düzeyinde seçmeye devam edeceksiniz. Sistemimizin görseller, bağlantılar, video, metin veya yerleştirmeleri için optimize edebilmesi için her reklam setinde birçok reklam oluşturulmalıdır.
Yeni kampanya yapısında bulunan ana özellikler:
Açma/Kapama Kontrolü Reklam Verme Amacı Planlama Bütçe Teklif Verme Hedefleme Kreatif Raporlama
Kampanya
Reklam Seti
Reklam

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın