Facebook Sosyal Medya Sosyal Medya Siteleri

Facebook Yemek Sepeti’ne Rakip Oluyor!

Facebook Yemek siparişi ile Yemek Sepetine Rakip Oluyor

Facebook yemek siparişi ve sinema bileti ekleme özelliği ile son zamanlarda yoğunlaştırdığı işletmelerin Facebook kullanım alanlarını genişletmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz haftalarda etkinleştirdiği dükkan sekmesi ile e-ticaret sitelerinin ürünleri için ayrı bir sekme oluşturma ve fotoğraflarda ürünleri etiketleme özelliğini etkinleştiren Facebook, işletmelerin elini satışa yönlendirme konusunda güçlendirmişti. Facebook yemek siparişleri ile de lokanta ve restauranların Facebook üzerinden sipariş almasına olanak sağlıyor.

Facebook bu yeniliği ile bir bakıma Yemek Sepeti’ne de rakip oluyor desek zannerim  çok yanlış bir tanımlama yapmış olmayız. Sipariş verme özelliğinin etkin kullanım artması halinde bir sonraki adımın buna yönelik reklam formatları oluşturma yönünde olacağını da öngörebiliriz. Bu ise Yemek Sepeti’ni köprüleyerek işletmelerin siparişleri için kendi reklamı vermesini teşvik edecektir.

Facebook Üzerinden Sinema Bileti

Facebook Sinema Bileti Rezervasyon call Action Butonu

Sadece lokantalar için yemek siparişi almakla sınırlı olmayan yenilik sinema bileti,  gibi farklı rezervasyonları da ayarlamalarını mümkün kılıyor. Şu anda sinema biletleri ABD’de Fandango ortaklığı ile sağlanıyor. Bu yeni özellikleri bugün resmen duyuran Facebook, böylece online sipariş sitelerinin de en büyük rakibi haline gelmiş oldu.

Güncellemeler hakkında konuşan Facebook Başkan Yardımcısı Andrew Bosworth, amaçlarının Facebook’u daha kullanışlı bir hale getirmek olduğunu, yeniliklerin gelmeye devam edeceğini belirtti.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın