Facebook

Facebook Ses Koleksiyonu

facebook-ses-koleksiyonu

Facebook Ses Koleksiyonu ile Facebook kullanıcılarına videolarında kullanabilecekleri ses efektleri ve müzik parçaları ücretsiz sağlanmaya başladı.

Facebook içerik geliştiriciler için son zamanlarda yeni ek özellikler sunmaya başlamıştı. Ses koleksiyonu özelliğini de bu eksende getirilmiş bir yenilik olduğunu söyleyebiliriz.

facebook.com/sound/collection adresinden kullanım koşullarını kabul ettikten sonra kullanılabilen ses koleksiyonu başlangıç olarak Ses Efekleri ve Müzik Parçaları olarak iki ana kısımda listeleniyor.

Ses efektleri süresine göre ve kategorisine göre gruplanarak sunuluyor. Süre olarak 0-2sn, 2-10sn, 10-30sn ve +30sn olarak gruplanan ses parçaları türüne göre de şu şekilde gruplanıyor:

  • Arayüz
  • Fabrika, Makina, Araç Gerek ve Ofisler
  • Su ve Su Altı
  • Ayak Sesleri
  • Alarmlar, Ziller ve Sirenler
  • Kumaş

Müzik parçaları ise tür, mod, süre ve vokal olarak daha geniş bir yelpazede filtrelenerek görüntülenebiliyor.

Burada dikkat çeken konu ise ses koleksiyonundaki parçaların sadece Facebook’a yüklenen videolar için kullanım hakkının sağlanması, koleksiyondan indirdiğiniz parçaları başka platformlara örneğin YouTube’a yükleyeceğiniz videolarda kullanma hakkınız bulunmuyor. Kullanım koşullarının tamamına aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Ses Koleksiyonu Koşulları

Bu Ses Koleksiyonu koşulları (“Koşullar“), Facebook Inc. ve Facebook Ireland Limited ile bu Koşulları kabul eden kişi veya kuruluş tarafından ve arasında yapılmış ve kabul edilmiştir. Bu Koşullar, “Kabul Et” düğmesine tıklayarak bu Koşullara onayınızı belirttiğiniz tarihte (“Yürürlük Tarihi“) tarafınızca kabul edilmiş sayılır. Resmi bir kurum adına kabul ediyorsanız, söz konusu resmi kurumun yetkili temsilcisi olduğunuzu ve bu Koşulların kurum için bağlayıcılık teşkil etmesini sağlama yetkinizin olduğunu beyan ve taahhüt edersiniz.
A. Ses Koleksiyonu, Facebook’taki video içeriklerinizi yüksek kaliteli ses kayıtlarıyla zenginleştirmeniz için ücretsiz ses içerikleri (münhasır olmayan bir temelde) sağlar. Ses Koleksiyonu üzerinden kullanılabilen ses içeriklerinin kullanımı ücretsiz olmakla birlikte, bu kapsamda verilen lisans bu Koşullar‘a ve Facebook Hak ve Sorumluluklar Bildirimi’ne (HSB) tabidir ve sadece Facebook platformunda (üçüncü taraf sitelere gömülmüş Facebook platformuna yönlendiren bağlantılar üzerinden dahil) oluşturduğunuz, yüklediğiniz ve dağıttınız videolardaki ses içeriklerini kullanma amacı taşır.
B. Facebook, önceden açık yazılı izni olmaksızın yukarıda veya HSB’de izin verilen kullanımları haricinde [Ses Koleksiyonu’nda] bulunan herhangi bir ses içeriğinin kullanımına yönelik ihlal iddiasında bulunma hakkını saklı tutar.
C. Bu Koşullar ile HSB arasında bir ihtilaf olması halinde bu Koşullar, sadece Ses Koleksiyonu’nu kullanmanıza ilişkin olarak ve ihtilaf kapsamında geçerli olacaktır. Facebook, bu Koşullarla uymanızı takip etme veya denetleme ve bu koşulları zaman zaman güncelleme hakkını saklı tutar. Ses Koleksiyonu’nu kullanmaya devam etmeniz, bu değişiklikleri kabul ettiğiniz anlamına gelir.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın