Facebook Reklam Sistemleri

Facebook Reklamları ile Markanızı Büyütme

Facebook Reklamları ile Markanızı büyütme

Markanızı büyütmek istiyorsanız marka kimliğinizi oluşturduktan sonra ilk kural reklam vermektir. Günümüzde reklam vermenin en etkili ve en çok tercih edilen yolu ise internet reklamlarıdır. İnternet reklamları konusunda ise şu anda en popüler mecra Facebook.

Küçük büyük tüm işletmeler Facebook’ta kolayca reklam verebiliyor. Siz de markanızı büyütmek için Facebook reklamları ile başlayabilirsiniz.  Tabi reklam verirken de dikkat etmeniz gereken konular mevcut. Şimdi sizlerle Facebook ekibinin belirttiği 3 ipucunu paylaşacağım:

1. Reklamınızı hatırlama olasılığı daha yüksek kişilere erişin

facebook reklam hedeflemesiReklamları ilgilenme olasılığı daha yüksek olan kişilere yayınlayarak işletmenizin bilinirliğini artırmak için yeniMarka Bilinirliği Reklam Verme Amacı‘nı seçin. Bu reklam verme amacı ile iki farklı şeyi optimize edebilirsiniz:
  • Marka Bilinirliği optimizasyonu – Erişim ve ilgiyi bir araya getiren bu optimizasyon, reklamlarınızın bunları hatırlama olasılığı daha yüksek olan kişilere yayınlanmasını sağlar.
  • Erişim optimizasyonu – Bu optimizasyon reklamverenlere belirli bir zaman diliminde reklamlarını gören kişi sayısını en üst düzeye çıkarma imkanı tanır. Erişim optimizasyonu, sizin için uygun olan sıklık ve CPM’yi (ücret/ 1000 izlenim) belirleme imkanı sağladığından size daha fazla esneklik sunar.

2. Göz alıcı kreatif formatlarıyla dikkat çekin

facebook reklam kreatifleri görsel ve videoHem insanlara bilgi ve ilham veren hem de sürekli müşteri haline gelmelerini sağlayan ilgi çekici reklam formatlarıyla işletmenizin hikayesini anlatın ve uzun süreli bilinirlik oluşturun.
  • Video reklamları – Videolarla dikkat çekin. Günde 100 milyon saat video izlenen Facebook’ta1 video reklamları, markanızı insanlar için kişisel bağlantı ve keşfin merkezine konumlandırmak için kullanabileceğiniz son derece güçlü bir yöntemdir. İzleyicilerin Haber Kaynağı’nda göründüğü anda oynatılmaya başlayabilen video reklamları, hedef kitlenizin dikkatini çekmenize yardımcı olabilir.
  • Slayt gösterileri – Sadece birkaç dakikada fotoğraflarınızdan ilgi çekici slayt gösterileri oluşturun. Hareketli görüntülerle hedef kitlenizin dikkatini çekin. Slayt gösterileri size videoların gücünü, üretim için gerekli maliyet ve zaman olmadan sunar.

3. Kampanyanızın sonuçlarını ölçün

facebook reklam raporu istatisikleriFacebook’un raporlama araçları, marka kampanyalarınızın pazarlamaya olan etkisini değerlendirmenize yardımcı olabilir. Reklam Yöneticisi, marka kampanyalarınızın performansını değerlendirebilmeniz için gerekli ölçümleri sunar.
  • Tahmini Reklam Hatırlanması Artışı (kişiler) – Bu yeni raporlama ölçümü, reklamınızı görüp hatırlama olasılığı yüksek olan kişi sayısını tahmini olarak verir. Ölçüm, reklam hatırlanmasında dikkat ve erişim arasındaki ilişkiye dair geçmişe ait bilgilere dayalı olarak, eriştiğiniz kişi sayısı ile bu kişilerin reklamlarınıza bakma süresi (dikkat) karşılaştırılarak hesaplanır.
  • Marka Performansı Ölçümleri – Bir marka kampanyası yayınlarken erişim, video görüntülemeleri, video görüntülemesi başına ücret (CPV) gibi ölçümler marka bilinirliğini, etkileşimi ve her biri için ödediğiniz ücreti ölçmenize yardımcı olur. Bu ölçümler, marka bilinirliği için tıklamalar ve sayfa beğenmeleri yerine daha gelişmiş kıyaslama noktaları sunmak üzere tasarlanmıştır.

Facebook’a reklam verme konusunda nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız ilgili yazımızı okuyabilirsiniz: http://sosyalmedyal.com/yeni-baslayanlar-icin-facebooka-reklam-verme/

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

1 Yorum

Yorum yazın