Facebook Reklam Sistemleri

Facebook Reklamları için Günlük Bütçe Sistemi Değişti

Facebook reklamverenlerinin reklam bütçesinin ayarlarken seçebildiği “günlük bütçe”nin işleyiş mantığı değişti. Artık günlük bütçeler %25 esneklik gösteriyor.

Şimdiye kadar olan sistemde Facebook reklam setinde günlük bütçe seçilmesi halinde harcanan tutar en fazla belirlenen günlük bütçe kadar olabiliyordu. Bu son değişiklik ile birlikte haftalık harcanan ortalama tutar aynı kalırken günlük harcanan tutar belirlenen bütçeyi %25 oranında aşabilecek.

Örneğin günlük 100TL tutarında bir bütçe belirlediğinizde harcanan tutar kimi günler 125TL’ye kadar çıkabilecek. Fakat haftalık harcanan tutar ise toplamda 7*100=700TL’yi geçmeyecek. Yani günlük ortalama bütçe gene 100TL olarak gerçekleşmiş olacak.

Bu değişiklik ile Facebook görüntüleme sayısının arttığı ya da herhangi bir şekilde rekabetin azaldığı günler reklamlarınız bir miktar daha yayınlanarak düşen rekabet fiyatlarından daha fazla yararlanmış olacak.

Güncelleme ile Facebook ücret rekabetinin düştüğü günler genişlettiği bütçeler ile reklam fiyatlarının çok fazla düşmemesini sağlarken diğer günler ise fiyatlar bir miktar daha dizginlenmiş olacak. Reklam alanlarını da daha fazla değerlendireceği bu yenilik ile genel olarak Facebook’un reklamlardan daha fazla kazanacağını söylemek yanlış olmaz.

Facebook Reklamları için Diğer Bütçelendirme Seçenekleri

Facebook’ta günlük bütçe dışında aylık bütçe verme seçeneği de bulunuyor. Aylık bütçe belirlendiğinde günlük bir limit bulunmuyor ve bazı günlerdeki harcamaların ortalamanın çok üstünde ya da altında kalma şansı var. Fakat çoğunlukla aylık bütçelendirmede de gene günlük olarak birbirine yakın tutarlar gerçekleştiğini söyleyebiliriz.

Google Adwords de Benzer Bir Bütçelendirme Sistemine Sahip
Reklam konusunda daha eski olan Google Adwords’te sadece günlük bütçelendirme alternatifi bulunuyor. Günlük harcama tutarı %20 kadar artabilirken 30 gün reklam yayınının ortalaması günlük bütçenin üzerine çıkmıyor. Facebook’un yapmış olduğu bu yenilik Google Adwords’ün bütçe sistemine benziyor.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

1 Yorum

  • Web sitesi yaptırmak , güncel web sitelerinin SEO çalışmalarını yaptırmak isteyen girişimcilerin tercih ettiği web tasarım firması Reklomastik. Güler yüzlü ve alanında uzman kadrosu ile en şık ve en kaliteli mobil uyumlu web siteleri tasarlayarak girişiminizi bir adım öne taşımak için en yanlış tercih.

Yorum yazın