Facebook Reklam Sistemleri

Facebook Reklam Ücretleri

Facebook reklam ücretleri ne kadar? şeklinde birçok soru alıyorum ve bu konuda Facebook reklamcılığına yeni başlayanlar için kısaca reklam maliyetlerinden bahsedeceğim.

Öncelikle ücreti ne karşılığında ödersiniz bundan bahsetmek istiyorum.  Şu anda Facebook’ta 15 farklı reklam modeli var. Hepsinin farklı amaçları var ve farklı etkiler oluşturabiliyor. Kimi reklam sayfa beğenisi, kimi website tıklamaları, kimisi video izlemeleri, kimisi etkileşim vb. gibi değişik etkilere sahip olsalar da aslında hepsinin temelinde gösterimler için ücret ödersiniz.

Reklam seti ayarlarında size ne için optimize edilmesi konusunda tercihleriniz kaydedilir ama asıl ödenen ücret her zaman gösterim üzerinden hesaplanır. Reklamınızın alaka puanına göre de ödeyeceğiniz ücret değişir. Üyelik, izleme, tıklama başı bid seçenekleri satın aldığınız gösterimlerin etkisini bu amaçlar doğrultusunda artırmanızı sağlar.

Örnek vermek gerekirse leads generation (form/potansiyel müşteri) için reklam verdiğinizde teklifiniz form başı 5TL olduğunu varsayalım. Herkesin doldurmayacağı bir form ise ve 5-6 bin gösterimde ortalam bir form geliyorsa reklamınızın alaka puanına göre muhtemelen ödeyeceğiniz ücret form başına teklifinizin üstüne çıkacaktır. Çünkü gösterim sayınız arttıkça ödeyeceğiniz ücret almış olacak. Maliyet de reklam seti teklifinizin üstünde seyrettikten bir süre sonra reklam setiniz gösterim almamaya başlayacak ve reklamlarınız aktif görünse bile aslında durmuş olacak.

Facebook’ta Minimum Reklam Yayınlama Ücreti

Facebook günlük minimum 3TL değerinde reklam yayınlama limiti vardır. Tabi 3TL ile erişebileceğiniz kişi sayısı oldukça sınırlı olacaktır. Ayrıca reklamı kendiniz dışında bir ajansa veya profesyonel birine yayınlatmak istiyosanız düşük bütçelerle bunu yapmanız mümkün değil. Mesela ben aylık minimum %10 civarında bir hesap işletim ücreti ile çalışıyorum ve minimum 500TL işletim ücreti talep ediyorum.

Facebook reklam gösterim ücretleri neye göre değişir?

Dijital pazarlamada bin gösterim başına maliyet olarak tanımladığımız CPM (Cost per mille) terimi görüntülü reklam ağlarında mutlaka kullanılır ve ücretlendirme de CPM üzerinden yapılır. Facebook’taki gösterim ücretleri de CPM (bin gösterim başına maliyet) olarak hesaplanıyor. Fakat reklamınızın çektiği ilgiye göre CPM ücretleri de çok farklılık gösterebilir. Bunun nedeni ilgi çeken reklamların organik erişimde olduğu gibi daha çok gösterilmesi.

Şu anda reklamlar için ortalama CPM ücretleri ağırlıklı olarak 2-3 TL arasında fakat bu reklam amacına göre çok farklı olabilir. Kendimden örnek verirsem form başına 2TL maliyetle reklam yayınladığım bir kampanyada CPM ücretlerine baktığımda 5-6 TL gösteriyor. 5-6 TL yüksek bir ücret gibi görünse de benim amacım olan lead toplama işinin 2TL olduğunu göz önüne aldığımda başka mecralardan elde edemeyeceğim bir ücrete denk geliyor.

Başka bir reklamda ise reklamda link ve video içeriği olan bir paylaşımda 1TL karşılığı 10K gösterim  yani CPM ücreti için sadece 10kuruş ödedim ve bu beklenen CPM ücretlerinin 20’de birine yakındı.  Bu da ilgi çeken yüksek etkileşim alan içeriklerin çok daha ucuza çok daha geniş kitlelere olaşabileceğini gösteriyor.

Yani özetle ne kadar iyi ve kaliteli bir reklam kreatifi ve fikri hazırlarsanız o kadar uygun fiyata ve yüksek performanslı reklamlar yayınlama imkanınız olur. Bu nedenle reklamınızın kreatiflerine son derece özen göstermelisiniz.

Facebook’ta reklam vermeye yeni başlıyorsanız Facebook’ta Reklam Vermek başlıklı yazımız son derece işinize yarayacaktır.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

6 Yorum Yapıldı

 • kardeş burda anlamadığım mesala ben web sitemin reklamını yapmak istiyorum. Buna örnek veriyorum 20 tl yatırdıgım zaman reklam 1 gün boyunca yayındamı kalıyor. yoksa google mantıgı gibi tıklama başına paramı eksiliyor? bilgi verirsen sevinirim.

 • Usta ben reklam yaptım da bana 661.47$U(UYU) FATURA KESILMIS hiç bir şey anlamadım ne kadar türk parasıyla fatura kesilmiş yukarıda yazdığım tutar ne kadar türk parası eder

  • Merhaba,
   Reklam hesabınızın para birimini kontrol ediniz.
   UYU Uruguay Pezosunu simgeliyor gibi ama Dolar işareti de eklemişsiniz.
   Uruguay Pezosu ise 24 USD yani 90TL ye yakın yapar gibi görünüyor. Tabi belirtilen para biriminini kontrol edip en doğru bilgiye ulaşabilirsiniz…

 • Merhaba biz 80 bin nusuflu bir ilçede halı yıkama ve temizlik hizmetleri vermekteyiz, facebookta ilçemizdeki yaşayanların karşılarına çıkabilecek reklam istiyoruz bize ortalama maliyeti ne olur”

Yorum yazın