Facebook Sosyal Medya Sosyal Medya Siteleri Uncategorized

Facebook Reklam Hedeflemesi Artık Reklam Seti Düzeyinde

Facebook’a reklam verenlerin en büyük sorunu gerek reklam hesabı panelinin gerekse Power Editör panelinin sisteminin kullanışsız olması.

Facebook 2014 Mart Ayı’nda mevcut reklam sistemini değiştirmiş ve kampanyalar ile reklamlar arasına ara bir seviye olan reklam setlerini eklemişti. Böylece benzer ürünler/hizmetler/paylaşımlar için ayrı bir kampanya oluşturmadan aynı kampanya içinde farklı reklam setlerinde gruplayarak daha düzenli ve kullanışlı reklam yayını hizmeti sunmaya başlamıştı.
Reklam hedeflemesinin ve bütçelendirmesinin reklam düzeyinden reklam düzeyine çekilmesi ile birlikte her reklam için tek tek reklam hedeflemesi belirleme eziyeti son bulmuş oldu. Artık reklam seti düzeyinde hedef kitlesini belirleyen reklam verenler daha sonra aynı kitleye reklam göstermek istediklerinde aynı reklam setinin altına gelerek reklam seçimini yapmaları yeterli olacak. Reklam hedeflemesi daha önceden reklam seti düzeyinde belirlendiği için tekrar hedefleme girilmesi gerekmeyecek.
Yeni sistem kısaca şu şekilde olacak:
Kampanya Düzeyi: Reklam verme amacınızı belirleme. (Video reklam/sayfa gönderisi/web sitesi reklamları/Mobil uygulama reklamları vb..)
Reklam Seti Düzeyi: Bütçe, takvim, hedef kitle, reklam alanı ve teklif verme ayarlarınızı belirleme.
Reklam Düzeyi: Reklam kreatifi oluşturma. (Reklamın görseli, yazıları ve bağlantılar)
İşte konu hakkındaki Facebook bilgilendirme yazıları:

Hedeflemeniz, Teklifiniz ve Reklam Alanınızdaki Değişiklikler
Artık tüm hedefleme, teklif ve reklam alanı ayarlarınız reklam seti düzeyinde.
Bu değişiklik sizin için önemli olan tüm hedef kitleler için reklamlar oluşturmanızı, reklamları yönetmenizi ve test etmenizi kolaylaştırır ve böylece her biri için neyin en iyi çalıştığını anlayabilirsiniz.
Reklamlarınız İçin Daha İyi Kontroller
Reklam setindeki tüm reklamların aynı ayarlara sahip olması için hedeflemenizi, reklam alanınızı ve optimizasyonunuzu reklam seti düzeyinde belirleyin. Her reklam için görselleri, bağlantıları ve metni ayrı olarak seçmeye devam edeceksiniz.
Teklif verme kontrollerini de güncelledik. Reklam verme amacınıza ulaşmanıza yardımcı olacak en iyi optimizasyon ve ücretlendirme seçeneklerini anlamak artık daha kolay.
Mevcut Reklamlarınızla İlgili Güncellemeler
Mevcut reklamlarınız ve reklam setleriniz değişmeyecektir ve onları istediğiniz zaman yeni ayarlara kolayca güncelleyebilirsiniz. Ayrıca mevcut reklam setlerinizin herhangi birinde reklamları düzenleyebilir veya yeni reklamlar oluşturabilirsiniz.Tüm yeni reklam setleri yeni formatı kullanacaktır.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın