Facebook Reklam Sistemleri Sosyal Medya Sosyal Medya Araçları

Facebook Leads Dataları için API ile CRM Entegrasyonları

Facebook Leads Reklamlari Api ile CRM Entegrasyonu

Facebook leads reklamları ile topladığınız form datalarını yönetmek için kullandığınız özel bir CRM yazılımı veya veritabanı varsa, Facebook’un bnun için sağladığı API ve iş ortakları aracılığıyla çok sayıda müşteri sistemi ile entegrasyon sağlayabilirsiniz.  Böylece, mevcut olarak kullandığınız iletişim kanalları ve sistemlerinden faydalanmaya devam ederken ve edindiğiniz potansiyel müşteri bilgilerinin değerini gerçek zamanlı olarak en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Facebook leads reklamları için destek veren bazı entegrasyonlar var. Bu entegrasyonlardan birine sahip değilseniz, topladığınız potansiyel müşteri bilgilerini istediğiniz zaman bir CSV dosyası olarak indirebilir ve bunları veritabanınıza manuel olarak yükleyebilirsiniz.

Fakat yeni toplanan leads datalarını gerçek zamanlı olarak sisteminize aktarıp onlarla iletişime geçtiğinizde alacağınız dönüşüm, bir gün sonrasında dataları indirip süre geçtikten sonra alacağınız verime göre çok daha yüksek ve etkili olacağını tahmin edebilirsiniz.

Bilgilerini bırakan müşterileri geri arama noktasında yapılan geri dönüş süresi birçok CRM sisteminin en büyük sorunlarından biri. Geri dönüş süresi arttığında kimi müşteriler form doldurduğunu ve gördüğü reklamı bile unuttuklarını ben bizzat deneyimleyerek gördüm. Geçen yıl Facebook potansiyel müşteri reklamları ilk çıktığında kullanmaya başlamıştık ve dataların yer aldığı CSV listelerini günlük olarak indirip çağrı merkezine iletiyordum. Onlar da mevcut yoğunluklarına göre gönderdiğim listelerdeki dataları arıyorlardı. Kimi zaman yoğunluktan ötürü ilettiğimiz dataları bir gün sonraya bıraktıklarında datalara ulaşamama ve olumsuz geri bildirim çok çok artarken dönüşüm oranları da oldukça kötü etkileniyordu.

Facebook Leads Reklamı Datalarını API ile CRM’e Aktarma

Facebook leads reklamlarını sunmaya başladıktan birkaç ay sonra API erişimi de vermeye başlamıştı. Bunun için yazılımcınız varsa ya da dışardan bir yazılımcı desteği ile Facebook API hizmetini kullanarak sisteminize entegre edebilir ve dataları otomatik olarak kullanabilirsiniz.

API ile ilgili dökümanlar için tıklayın: https://developers.facebook.com/docs/marketing-api/guides/lead-ads/leads/v2.8

Facebook Leads Reklamlari Api ile CRM Entegrasyonu Şeması

Facebook Leads Reklamı Dataları için Entegrasyonlar

Facebook’ta reklamları ile topladığınız potansiyel müşteri bilgilerinizin müşteri sistemi şirketleriyle entegrasyonunu sağlamak için aktif olarak desteklenen bazı seçenekleri aşağıda bulabilirsiniz. Her bir CRM için gerekli kurulum adımlarını öğrenmek için bağlantılara tıklayabilirsiniz:

Üçüncü Taraf Entegrasyonlar

 

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın