Facebook

Facebook Kapak Fotoğrafı Boyutu 2015

Facebook Kapak Fotoğrafı Boyutu

Facebook kapak fotoğrafı boyutu yapılan çeşitli güncellemelerde değişebiliyor. En son güncel ölçülere aşağıdan ulaşabilirsiniz. Bu ölçülerin masaüstü görünüm için olduğu mobil için standartların değiştiğini de belirtelim.

Öncelikle kapak fotoğrafı için tuval boyutu aynı 851×315 piksel. Uzunca bir zamandır bu şekilde ve değişmedi. (Akıllı telefoonlarda 640360 piksel ölçülerinde, klasikte ise görünmüyor.)

Facebook kapak fotoğrafı hızlı yüklenebilsin diye 100KB’dan küçük ve JPG olmasını öneriyor. Fakat kapak fotoğrafı logo ve metin içeriyorsa PNG olması gerektiğini belirtiyor.

Bu nokta oldukça önemli. Marka sayfalarında kapak sayfası tasarımları yapılırken logo ve yazı oldukça sık kullanılıyor. Fakat uygun formatta ve boyutta yüklenmediği için Facebook sayfa kapağı tasarımlarında çözünürlük sorunu yaşanıyor.

Profil boyutları ise:

  • Sayfalarda profil resimleri 160×160 piksel görünür. Fakat yüklenirken az 180×180 piksel boyutunda olması beklenir.  (Cepte 50×50 ve akıllı cihazlarda ise 140×140’tır.)
  • Eğer resminizin boyutu kare değilse genel görünümde kare olarak kırpık görünür.
  • Profil resminiz kapak fotoğrafınızın sol tarafından 16 ve üst tarafından ise 176 piksel uzaklıkta bulunur.

Kolaylık olması açısında aşağıdaki fotoğrafı indirerek photoshopta açıp bunun üst layer olarak tutup guide olarak kullanabilirsiniz. (Fotoğraf transparandır.)

Facebook Kapak Fotoğrafı Boyutu

Facebook ile ilgili daha fazla şey okuyun: Facebook

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın