Facebook Kreatif Reklam Sistemleri Sosyal Medya Siteleri

Facebook Izgara Aracı

Facebook Izgara Aracı

Facebook ızgara aracı reklam verenlerin mutlaka kulanması gereken  bir araçtır. Reklam kreatif görsellerindeki %20 yazı kuralını ızgara aracı ile ölçebilrsiniz.

Facebook ızgara aracına yüklediğiniz görseldeki yazıların üzerine denk gelen kutulara tıklayarak %20’ye denk gelen sınırı kontrol edebilirsiniz. Böylece reklamlarınız yazı sınırını geçerek durdurulmakla yüz yüze kalmaz.

Görsellerde Yazı Kullanımı

Facebook Reklam Yazı Aracı

Reklamlarda kullanılacak bir görselin alanının %20’den fazlası yazıdan oluşamaz. Çok fazla yazı, spam benzeri bir görüntü oluşturabilir ve insanlar reklamın düşük kaliteli olduğunu düşünebilir.

Bunun nedenlerinden biri, mümkün olduğunca az yazı içeren görsellerin içeriğinizi daha ilgi çekici hale getirmesi ve insanların Facebook’ta ve Instagram’da sadece yüksek kaliteli içerikler görmesine yardımcı olmasıdır. Bu kural, video küçük resimleri dahil tüm reklamlar için geçerlidir.
Reklamlarınızdaki görsellerin bu ilkenin koşullarına uyup uymadığını görmek için ızgara aracını kullanabilirsiniz.

Görselde çok fazla yazı olması ne anlama gelir? Neleri Kapsar?

Reklam görselinizdeki yazılar, reklam görselinizde bir fotoğrafın veya çizimin üzerine yerleştirilen metinleri, yazıdan oluşan logoları ve filigranları kapsar. Ayrıca tanıtımı yapılan Sayfaların kapak fotoğrafı veya profil fotoğrafı olarak kullanılan görsellerdeki ve videolar için kullanılan küçük resimlerdeki yazıları da içerir.

Reklamımda ne kadar yazı olmalıdır?

Çok fazla yazı içeren görseller Facebook’taki insanlar için kalitesiz bir deneyime neden olabildiğinden, Facebook olarak üzerinde çok az yazı olan veya hiç yazı olmayan reklam görsellerini tercih edilmesi gerekir.

Yazı miktarını azaltmak için ne yapmalıyım?

Yazılarınızın büyük bölümünü reklam görseli yerine reklamınızın metin alanına yerleştirmeniz faydalı olacaktır. Yazı kullanmak zorundaysanız, yazı boyutunu küçülterek ve daha az sözcük kullanarak yazının görselde kapladığı alanı azaltın. Görseldeki yazı oranını azalttıktan sonra bu araçla tekrar kontrol etmeyi deneyin.

Facebook Reklam Izgara Aracı Nasıl Kullanılır

Ne kadar yazı kullandığınızı görmek için aşağıda bir görsel yükleyin. Görseli yükledikten sonra, kreatifinizin Facebook veya Instagram’da gösterilmek üzere kabul edilme olasılığını görmek için ızgarada beş kutuyu işaretlemenizi tavsiye ederiz.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın