Facebook Sosyal Medya Sosyal Medya Siteleri

Facebook Haber Kaynağı’nın 10. Yılı

facebook haber kaynağı news feed

Facebook anasayfasında arkadaşlarınızdan ve beğendiğiniz sayfalardan haberleri aldığınız “news feed” yani türkçesi ile “haber kaynağı” Facebook’a ekleneli 10 yıl oldu.
Mark Zuckerberg Facebook profilinde yaptığı bir anı paylaşımında Facebook News Feed’in Facebook’a eklenişini paylaştı. Beraberinde paylaştığı bir fotoğrafta ise “news feed”i geliştiren ekip üyeleri bulunuyor.

facebook news feed ekibi
Haber kaynağı ilk çıktığında olumsuz tepkilerinde olduğunu belirten Mark, Facebook’un eski haline dönmesi için açılan bir protesto grubuna 1 milyon üyenin katıldığını ve hatta protesto için ofislerinin önüne gelenler bile olduğunu ekliyor. Protestolara Facebook’u eski haline çevirmediklerini de belirtiyor.

Facebook’un ilk kurulduğunda 2 yıldan uzun süre boyunca “news feed” yoktu ve arkadaşlarının gönderilerini görmek isteyenler tek tek görmeyi istedikleri arkadaşlarının profillerine girip duvarlarına bakmaları gerekiyordu. Daha sonra birçok değişiklik geçiren haber kaynağı kullanıcıların davranışlarına göre şekillenerek en çok ilgilerini çeken paylaşımların olacağı hale geldi. Facebook için de reklam gösterimlerini en çok sunduğu yani en çok para kazandığı bölüm olduğunu söyleyebiliriz.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın