Facebook Reklam Sistemleri

Facebook Reklamlarında Erişim ve Sıklık Kampanyaları Nasıl Planlanır?

Facebook reklamları için 3 çeşit satın alma türü vardır. Bunlar açık artırma, sabit fiyat ve “erişim sıklık” satın alma türüdür. Başlangıç seviyede reklamverenlere sunulan satın alma yöntemi açık artırma iken daha üst seviye kullanıcılar için sabir fiyat ve erişim sıklık satın alma türü seçeneği de açılır.

Erişim ve Sıklık Satın alma Türü Nedir?

Erişim ve Sıklık satın alma türünü seçip hedef kitlenizi ve reklam sıklığınızı ayarladığınızda reklamı vermeden en az bir gün önceden sipariş verirsiniz ve belirttiğiniz tarihte belirlediğiniz hedef kitleye reklamınız gösterilir. Bunun açık artırmadan farkı ödeyeceğiniz CPM’i sipariş verirken belli olmasıdır. Açık artırmadaki gibi reklamın performansına göre CPM ücreti değişiklik göstermez..CPM ücreti önceden anlaşılan fiyatta sabittir.

Erişim ve Sıklık Kampanyaları Ne Zaman Kullanılmalı?

Açık artırma ile reklam verdiğinizde CPM ücretleri yüksek çıkan reklamları erişim ve sıklık yöntemi ile vererek daha düşük bir CPM ücretiyle reklam yapmanız mümkün.

Erişim ve Sıklık reklam kampanyasına genelde şu iki durumda ihtiyaç duyarsınız:
1) Kısa zamanda çok fazla erişim elde etmek istediğiniz zaman.
2)Performansı düşük olan  ve klasik açık artırma kampanyalarında yüksek CPM’lere malolan reklamlar

Erişim ve Sıklık Reklam Kampanyası Nasıl Verilir?

Öncelikle bunun için business manager kullanmalısınız ve reklam panelinizde de bu özellik açık bulunmalı. Böylece kampanyayı ilk kez oluştuturken satın alma türü olarak “Erişim ve Sıklık” seçimi yapabilirsiniz. Sonrasında ise satandart “Açık Artırma” satınalmasında olduğu gibi reklam verme amacını seçiyorsunuz. Fakat burada alternatif daha az, leads generation ve yakın çevre reklamları gibi sçeenekler yok. Açık artırmada 13 reklam opitimizasyon seçeneği varken “Erişim ve Sıklık” satınalmasında sadece 6 seçenek var.

 

Facebook Erişim Sıklık Reklam Kampanyası

Reklam kampanyasını seçtikten sonra reklam setiniz için de bir isim belirliyorsunuz fakat reklamı oluşturmadan önce reklam setini kaydedip siparişini vermeniz gerekiyor. Reklam setini oluşturduktan sonra yapılandırırken reklamı hangi sayfa ve instagram hesabı üzerinden yayınlayacağınızı seçmeniz, hedef kitlenizi ve reklam zaman planınızı yapılandırmanız gerekiyor gerekiyor. Sonrasında bütçenizi girerek ya da CPM teklifini grafikten ayarlayarak Erişim-CPM-Bütçe eşlemesini yapıyorsunuz.

Facebook Reklamalrı Erişim ve Sıklık Kampanyası Grafik

Reklam setinizi yüklerken yapıyor olduğunuz satınalma işleminin özeti karşınıza çıkartılır:

Facebook Reklamları Erişim ve Sıklık Kampanyası

Reklam setini oluştururken dikkat etmeniz gereken noktalar:

 • Reklam planlamasını en az bir gün önceden yapıp siparişi vermeniz gerekiyor. (6 Saat sonrasına deneyip yayınladığım da oldu)
 • En az 200000 kişilik bir erişim kitlesi seçmeniz gerekiyor. Hedef kitle oluştururken ve Bütçe-CPM ayarlaması yaparken buna dikkat edin.
 • Reklamı siparişini verdikten sonra yayın saati başlayana kadar değişiklik yapabilir ya da silebilirsiniz.
 • Erişim ve Sıklık kampanyaları yayın başladıktan sonra kampanya ve reklam seti ayarları güncellenemez, reklam durdurulamaz.
 • Reklam setini ve kampanyayı silebilirsiniz fakat bunu sürekli tekrar etmeniz “Erişim ve Sıklık” yayını seçeneğinin size kapatılmasına neden olabilir.

Facebook reklam setini oluşturduktan sonra reklam oluşturma kısmı standart şekilde tamamlanır.

Koşullar ve İlkeler

Erişim ve Sıklık Satın Alması İlkeleri
Facebook’un erişim ve sıklık satın alma türünü kullanarak kampanya oluşturduğunuzda, rezervasyonunu yaptığınız reklam envanteri için önerilen ücretleri ödemeyi kabul edersiniz. Hedef kitlenizin büyüklüğünü veya sıklığı değiştirmek isterseniz, ücretleriniz de değişir. Bu değişiklikleri kampanyanız başlamadan önce istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Reklam kreatifinizi kampanyanız başlayana kadar düzenleyebilirsiniz.
Kampanyaları İptal Etme
İstenilen her zaman kampanyalar iptal edilebilir ve değişiklik taleplerinde bulunulabilir. Ancak, kampanyalarınızı sık sık iptal ederseniz, gelecekte erişim ve sıklık satın alma türünü kullanamayabilirsiniz.
Aktif Bir Kampanyayı Durdurma

Bir kampanya başladığında durdurulamaz ve yeniden başlatılamaz. Beklenmedik durumlardan dolayı aktif bir kampanyanızı durdurmanız gerekirse, kampanyayı silebilirsiniz. Yapılmış olan gösterimler için sizden ücret alınır.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

7 Yorum Yapıldı

 • Selam Yılmaz,

  Güzel bir yazı olmuş. Ancak çözemediğim bir nokta var: “reklam panelinizde de bu özellik açık bulunmalı” bu ayarı nereden yapabiliyoruz veya hangi şartlarda açılıyor?

  Bilgi verirsen çok memnun olurum. Emeğine sağlık…

  • Erhan Merhaba,

   Erişim ve sıklık satınalması (harcama limitini tam olarak bilmemekle beraber) yüksek harcama yapan hesaplar için açılıyor.
   Erişim ve sıklık satınalması hesabınızda açık değilse, varsa Facebook müşteri temsilsinizden yoksa da Facebook Business yardımından talep açabilirsiniz.

 • Merhaba,
  2 yıldır yüksek bütçelerle reklam çıkıyoruz. Şuan bu özelliğin açıldığını farkettim ve google’da aramada sizi buldum. Yazınız çok güzel olmuş dönüşümleri artırmada tıklama başına ödeme sanırım yok. İnternet sitesi tıklaması olarak reklam vermemiz gerekecek anladığım kadarıyla.

  • Erişim sıklık satın almasında CPM (Cost Per Mile) yani bin görüntüleme başına ücret ödersiniz.
   Tıklama ya da diğer hedefler için optimizasyon teklifi bulunmuyor.

   • Merhabalar,
    Bu özelliğin panelimde aktif kullanılabilir olduğunu farkettim. Açık arttırma reklamlarına göre erişim-sıklık reklamları daha mı başarılı ? Birde benim merak ettiğim bir husus geçen hafta 1000 gösterim başına 5-6tl ücret çıkıyordu. Erişim-sıklık kampanyalarıyla bu ücreti daha aşağıya çekebilir miyiz ? Yoksa iki satın alma türü arasında maliyet açısından bir fark yok mudur ? Sizin örnek olarak eklediğiniz hedef kitleye benzer bir hedef kitlemiz var. CPM 1,5-2tl gibi rakamlar bizi çok mutlu eder ?
    Tecrübeleriniz ile fikir verirseniz çok sevinirim.

    • Merhaba,
     Hedefiniz daha çok kişiye erişim, daha çok video izlenmesi, daha fazla tıklama ise tercih edebilirsiniz.
     Çıkacak birim maliyetler, hesabınızın önceki performansı, bütçeniz, seçtiğiniz hedef kitle ve zaman aralığına göre değişecektir.
     CPM ücretleri, *belli bir bütçeye kadar, açık artırmaya göre daha düşük olacaktır.
     Panelinizde bu özellik açıksa, reklamı yayına almadan bir reklam seti oluşturup CPM ücretini kontrol edebilirsiniz.

Yorum yazın