Sosyal Medya

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir

Dijital pazarlama, pazarlama faaliyetlerinin internet kanalları ve dijital reklam mecraları üzerinden yapılan bölümüdür.

Dijital pazarlama nedir sorusunun cevabını internette aradığınızda genel olarak online reklam faaliyetleri ile sınırlı kalan, literatüre girmemiş tanımlar görürsünüz. Fakat dijital pazarlama, reklam faaliyetlerini kapsarken daha fazlasını da içeren bir kavramdır. Dijital pazarlama nedir sorusuna cevap için öncelikle pazarlamanın tanımına bakmak gerek.

Pazarlama Nedir?

Pazarlama, kişilerin ve örgütlerin, amaçlarına uygun şekilde değişimi (mübadeleyi) sağlamak üzere; ürünlerin, hizmetlerin ve düşüncelerin yaratılması, fiyatlandırılması, dağıtımı ve tutundurma çabalarının planlanması ve uygulanması sürecidir. *

Gördüğünüz gibi fikir, fiyatlandırma, dağıtım ve daha fazlası olan pazarlama sürecinin dijital ayağı da “online reklam” faaliyetlerinin ötesindedir. Açık konuşmak gerekirse “dijital pazarlama = pazarlama” şeklinde düşünmek gerekmektedir. Başarılı bir dijital pazarlama çalışması için klasik pazarlama basamakları, usul ve yöntemleri çalıştırılmalıdır.

Dijital pazarlama şu an için pazarlamanın bir bölümünü oluşturuyor olsa da gelecekte mecraların gitgide dijitale kayacağını ve dijital pazarlama kavramının pazarlama içinde eriyeceğini söylemek yanlış olmasa gerek.

Dijital pazarlama uzmanı olanlar mutlaka “pazarlama” öğrenmeli ve terminolojisine hakim olmalı, pazarlama uzmanları da dijital platformların sistematiğini öğrenmeli ve hakim olmalıdır. Aksi taktirde “eksik” kalacaklardır.

Dijital Pazarlama Mecraları

 • Kurumsal web siteleri
 • Bloglar ve içerik siteleri
 • E-posta
 • Haber siteleri
 • Sosyal medya platformları
 • Mobil uygulama ve oyunlar

Dijital Pazarlama Araçları

Dijital pazarlama yukarıda bahsettiğim gibi standart olarak bilinene pazarlamadan mecranın dijital olması ve araçların da farklılık göstermesi nedeniyle ayrışmıştır. Web teknolojileri geliştikçe de dijital mecralar genişlemekte ve sektör yeni yeni dijital pazarlama araçlarına kavuşmaktadır. Hali hazırda kullanılan yüzlerce farklı araç bulunmaktadır.

Reklam Sistemleri

Dijital platformlardaki kullanıcılara içeriğinizi ve reklamlarınızı ulaştırmada kullanacağınız ücretli birçok reklam aracı bulunmaktadır.

 • Google Adwords
 • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)
 • Facebook Reklamları
 • Görüntülü Dijital Reklam Platformları
 • E-posta Gönderme Programları

İçerik Yönetim Programları

Birçok farklı sosyal medya platformu kullanılmakta ve profesyonel olarak hizmet veren birçok kişi aynı anda birden çok sosyal medya platformuna içerik üretme ve paylaşma gibi bir sorumluluğu var. İçerik yönetimi programları , hem kolay içerik oluşturma hem de içeriğinini doğru zamanda doğru mecrada ve zaman tasarrufu yaparak otomatik bir şekilde paylaşmanıza yarayan aynı zamanda sunduğu istatistik verilerle içerik yönetimini daha profesyonel yapmanıza imkan sunan araçlardır.

 

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın