Sosyal Medya

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir

Dijital pazarlama, pazarlama faaliyetlerinin internet kanalları ve dijital reklam mecraları üzerinden yapılan bölümüdür.

Dijital pazarlama nedir sorusunun cevabını internette aradığınızda genel olarak online reklam faaliyetleri ile sınırlı kalan, literatüre girmemiş tanımlar görürsünüz. Fakat dijital pazarlama, reklam faaliyetlerini kapsarken daha fazlasını da içeren bir kavramdır. Dijital pazarlama nedir sorusuna cevap için öncelikle pazarlamanın tanımına bakmak gerek.

Pazarlama Nedir?

Pazarlama, kişilerin ve örgütlerin, amaçlarına uygun şekilde değişimi (mübadeleyi) sağlamak üzere; ürünlerin, hizmetlerin ve düşüncelerin yaratılması, fiyatlandırılması, dağıtımı ve tutundurma çabalarının planlanması ve uygulanması sürecidir. *

Gördüğünüz gibi fikir, fiyatlandırma, dağıtım ve daha fazlası olan pazarlama sürecinin dijital ayağı da “online reklam” faaliyetlerinin ötesindedir. Açık konuşmak gerekirse “dijital pazarlama = pazarlama” şeklinde düşünmek gerekmektedir. Başarılı bir dijital pazarlama çalışması için klasik pazarlama basamakları, usul ve yöntemleri çalıştırılmalıdır.

Dijital pazarlama şu an için pazarlamanın bir bölümünü oluşturuyor olsa da gelecekte mecraların gitgide dijitale kayacağını ve dijital pazarlama kavramının pazarlama içinde eriyeceğini söylemek yanlış olmasa gerek.

Dijital pazarlama uzmanı olanlar mutlaka “pazarlama” öğrenmeli ve terminolojisine hakim olmalı, pazarlama uzmanları da dijital platformların sistematiğini öğrenmeli ve hakim olmalıdır. Aksi taktirde “eksik” kalacaklardır.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

Sosyalmedyal.com dışında farklı birçok blog ve web portalında dijital medya üzerine yazılarımı okuyabilirsiniz. 2006 yılından bu yana buralar hep bizim :)
Dijitalin her alanıyla ilgiliyim, çeşitli reklam ajanslarında ve firmalarda sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalıştım. Şimdi bağımsız olarak dijital pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

Yorum yazın