Uncategorized

Twitter’dan Türkiye için Bir İlk

Twitter ülkemizde 20 Mart’tan bu yana yasaklı ve erişim engellemiş vaziyette. Yasak için sebep gösterilen 3 hesaptan 2si Twitter kurallarını ihlal ettiği için askıya alındı.  3. hesap ise kısıtlı hale getirilerek Türkiye’den giren kullanıcılar için erişim engellendi.

Twitter bu tarz bir uygulamaya ilk kez başvuruyor. YouTube’da telif hakkı olan içerikler için sıklıkla gördüğümüz belirli ülkelere özel kısıtlama durumu Twitter’da ilk kez Türkiye için yapılmış oldu.

Twitter ayrıca yapmış olduğu açıklamada engellemeye neden olan içeriklerin kaldırılması ilgili olarak kendilerine yapılmış bir başvuru da olmadığını ifade etti ve anlaştıkları  bağımsız bir avukat aracılığı ile kullanıcılar adına erişime engelleme kararının kaldırılması için mahkeme başvurduklarını bildirdi.

Öte yandan Twitter başvurusunun öncesinde Türkiye Gazeteci ve Yazarlar Derneği’nin söz konusu erişimi engelleme kararının durdurulması için mahkemeye yaptıkları başvuru da bugün sonuç verdi ve engelleme kararı durduruldu. Kararın TİB’e ulaşmasının ardından yasağın kalmadı ve Twitter’da erişimin tekrar mümkün hale gelmesi bekleniyor.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

Sosyalmedyal.com dışında farklı birçok blog ve web portalında dijital medya üzerine yazılarımı okuyabilirsiniz. 2006 yılından bu yana buralar hep bizim :)
Dijitalin her alanıyla ilgiliyim, çeşitli reklam ajanslarında ve firmalarda sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalıştım. Şimdi bağımsız olarak dijital pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

Yorum yazın