Reklam Sistemleri Sosyal Medya Sosyal Medya Siteleri Twitter

Twitter’da Örnek bir Politik Reklam

Twitter sponsorlu tweet reklamlarında bu akşam diğerlerinden farklı bir tweet kullanıcıların anasayfasının üstüne görüntülendi. Bu tweet Akparti İzmir Milletvekili Aydın Şengül’e aitti.

İzmir Milletvekili Aydın Şengül Twitter Reklamı

Akparti’nin daha önce sosyal medya üzerinde insan gücüne dayalı bir sosyal medya çalışması yapacağını çeşitli haber kaynaklarından duyduk ve bunun yansımalarını Twitter üzerinde görüyoruz. Fakat Aydın Şengül’ün bu reklam hamlesi diğerlerinden farklı ve oldukça başarılı olarak gördüğüm bir çalışma.

Sponsorlu tweete baktığımızda Aydın Şengül tarafından 7 Ekim’de gönderilmiş, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni eleştirdiği ve bunu haber küpürlerinin fotoğraflarıyla desteklediği bir tweet. Şimdiye kadar gördüğümüz saldırı ve hakaretten uzak eleştiri odaklı bir tweet.

Politikacılar sosyal mecralar için reklam vermek istediklerinde doğal olarak Facebook’u kullanıyorlar fakat bu genellikle “Şunu yaptık, şurayı açtık, yaşlılarla çocuklarla halkımızla beraberdik” gibi klasik miting yapılan meydanlarda atılan kuru sloganların dışına çıkamayan spontane reklam cümleleriyle oluyordu. Aydın Şengül’ün bu tweeti bu açıdan da oldukça doğru seçilmiş ve “fark var” dedirttiren bir seçim.

Yapılan çalışma aslında oldukça basit bir reklam yayını, hatta reklam kreatifi de en basit tabiriyle acemice diyebiliriz fakat şimdiye kadar Twitter üzerinde gördüğümüz saldırgan üslup ve sağlam bir hedefi olmayan, kalabalık trending topic olma çabalarının ve spontane facebook reklamlarının yanına koyduğumuzda son derece akıl dolu, hedefli ve de düsturlu bir örnek. Sosyal medyadaki diğer politikacıların reklamlarını yöneten ajanslara ve sosyal medya uzmanlarına örnek olmasını umuyorum.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

Sosyalmedyal.com dışında farklı birçok blog ve web portalında dijital medya üzerine yazılarımı okuyabilirsiniz. 2006 yılından bu yana buralar hep bizim :)
Dijitalin her alanıyla ilgiliyim, çeşitli reklam ajanslarında ve firmalarda sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalıştım. Şimdi bağımsız olarak dijital pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

Yorum yazın