Sosyal Medya Twitter

Twitter’a Anket Özelliği Geldi!

twitter anket

Twitter yeni anket özelliğini Eylül Ayı’nın 3. haftasından bu yana test ediyor. Anket özelliği etkinleşen kullanıcılar artık tweetlerine görsel ve konumun dışında  2 şıklı anket ekleyebiliyor.

Son zamanlarda hızlı bir değişimin yaşandığı Twitter’da mesajlardaki 140 karakter sınırının kalması gibi önemli bir değişiklikten sona şimdi de Anket özelliği devreye giriyor. İletilerde 140 karakter sınırı olduğu gibi anketlerde de 24 saat oy verme sınırı var. 24 saat sonra sadece sonuçlar görülüyor.

Twitter’da Nasıl Anket Eklenir?

Twitter Anket Nasıl Yapılır?Bazı Türk kullanıcılarda da etkinleşen anket özelliği şu anda oldukça ilgi çekiyor. Peki nasıl anket nasıl paylaşılıyor? Twitter’da anket paylaşmak  aslında oldukça basit. Yeni tweet atarken metin yazma alanının alt kısımda fotoğraf ekleme ve konum ikonlarının yanında anket ekleme seçeneği bulunuyor. Buradaki anket ikonuna tıklandığınızda 2 adet yanıt seçeneği çıkıyor. Bu yanıt seçenekleri kullanıcı tarafından belirleniyor.

Anket Özelliği Henüz Deneme Aşamasında

Anket özelliği 22 Ekim’den bu yana bazı kullanıcılarda aktifleşse de henüz tüm kullanıcılarda etkin değil ve birçok kişi bu özelliği kullanamıyor. Bu nedenle siz de tweet atarken anket ikonunu göremiyor olabilirsiniz.  Twitter’ın yazılım mühendislerinden José Antonio Márquez 2 Ekim’de test ettiklerini ve herkeste aktif olmadığını belirtmişti.

İşte Bazı Anketli Tweet Örnekleri

(Üzerinden 24 saat geçince oy verme seçeneklerinin kapanıp sadece sonucun görüldüğünü unutmayın.)

 

Alternatif Anket Seçenekleri

Twitter’daki yeni anket özelliğinin dışında 3. parti uygulamalarla anket paylaşımları aslında uzun süredir yapılıyor. İliştirilmiş içerik mantığı ile çalışan bu 3. parti uygulamalar bir videoymuş gibi tweetlere eklenebiliyor. Anketli paylaşımlar yapabilmek için özelliğin açılmasını beklemek dışında bu tarz 3. parti uygulamaları kullanabilirsiniz. Fakat bu yöntemle aynı etkileşimi alamayacağınızı belirtmek gerek.

Alternatif Twitter anket eklentileri:

http://twtpoll.com/

http://twoll.eu/

http://www.pollowers.com/

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

Sosyalmedyal.com dışında farklı birçok blog ve web portalında dijital medya üzerine yazılarımı okuyabilirsiniz. 2006 yılından bu yana buralar hep bizim :)
Dijitalin her alanıyla ilgiliyim, çeşitli reklam ajanslarında ve firmalarda sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalıştım. Şimdi bağımsız olarak dijital pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

Yorum yazın