Uncategorized

Twitter Şifreniz Çalınmış Olabilir

Twitter şifre çalma hesap ele geçirme

Twitter 250.000 kullanıcının şifrelerinin çalınmış olabileceğini blogundan duyurdu. Bunun için bazı kullanıcıların şifreleri sıfırlanacak.

Yapılan açıklamada saldırının farkedilip hemen önlem alındığı ve açığın kapatıldığı fakat gene de bir kısım kullanıcıların bilgilerinin ele geçirilmiş olabileceği belirtiliyor.

Eğer şifresi çalınanlar arasında siz de bulunuyorsanız yakın zamanda Twitter tarafından bir parola sıfırlama e-maili alabilisiniz ve beraberinde eski şifreniz bloke olmuş demektir. Gönderilen e-mailden şifrenizi değiştirmediğiniz sürece eski şifrenizle oturum açmanız mümkün olmayacaktır.

Twitter açıklamasıyla diğer kullanıcılarının da güvenli bir şifre seçmeleri konusunda uyarıyor. En az 10 karakter büyük küçük harf, sayı ve özel karakterler kullanılarak güvenli bir şifre oluşturabilecekleri belirtiliyor.

Tarayıcılarınızın da java eklentisinini devre dışı bırakmanız tavsiye ediliyor. (Bilmeyenler için belirtelim 2012 yazında Java yazılımındaki bir açık saptanmış ve bilgisayar korsanlarının bu açığı kullanarak bilgilerinizi ele geçirebileceği duyurulmuştu. Bu yüzden siz tekrar aktifleştirmediyeseniz mozilla ve chrome tarayıcılarında java eklentisi default olarak kaldırılmış durumdadır.)

Twitter saldırının kişisel bir hacker saldırısı değil, organize ve planlı bir saldırı olduğunu düşünüyor ve aynı yöntemle diğer pek çok sitenin de saldırıya uğramış olabileceği belirtiliyor.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

Sosyalmedyal.com dışında farklı birçok blog ve web portalında dijital medya üzerine yazılarımı okuyabilirsiniz. 2006 yılından bu yana buralar hep bizim :)
Dijitalin her alanıyla ilgiliyim, çeşitli reklam ajanslarında ve firmalarda sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalıştım. Şimdi bağımsız olarak dijital pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

Yorum yazın