Twitter

Twitter Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Sansürledi Mi?

Türkiye’de şimdiye kadar defalarca kez sansürlenen Twitter’ın bu kez rol değiştirerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleyen #WeLoveErdogan hashtagini sansürlediği iddia edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam saatlerinde Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılmak üzere ABD’nin başkenti Washington’a gitti. Bu saatlerde AKP’li bakanların da destek verdiği #WeLoveErdogan hashtagi 300.000 tweet ve 150 bine yakın ReTweet ile Twitter’da dünya genelinde Trend Topic listesinin birinci sırasına yerleşti.

#WeLoveErdogan hasgtagi dünya gündeminde iki saat kadar listebaşı kaldıktan sonra ise silindi. Erdoğan hayranları bunu Twitter’ın sansürü olduğunu iddia ederek Twitter’ı darbe ve operasyon yapmakla suçlarken diğer taraftan da farklı görüşte olanlar #WeLoveErdogan hashtaginin sahte ve bot hesaplarla Trending Topic yapıldığı için kaldırıldığı iddia edildi.

Erdoğan hayranları duruma oldukça sert tepki gösterdi:

WeLoveErdogan Twitter Sansür Erdoğan 2 WeLoveErdogan Twitter Sansür Erdoğan WeLoveErdogan Twitter Sansür Erdoğan cem küçük

Twitter yaklaşık iki yıl kadar önce daha önce dönemin başbakanı Erdoğan’ın ‘Twitter, mwitter kökünü kazıyacağız’ açıklamarına mütakip mahkemece sansürlenmişti… Twitter ayrıca bugüne kadar farklı nedenlerle birçok engelleme ve erişim yavaşlatması ile karşılaşmıştı.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın